המקום בנחל חילזון בו טבע למוות יוספי, בינואר
צילום: אופיר זגורי, פלאש 90

האסון בנחל חילזון: מח"ט הצנחנים היה חשוד ונחקר באזהרה

אלוף משנה יקי דולף היה חשוד בפרשה, אך אין ראיות להליך פלילי נגדו. גורם המעורה בחקירה: יש "ראיות של ממש לרשלנות" נגד הקצינים שיועמדו לדין כפוף לשימוע
משה שטיינמץ
26 ביולי 2019
00:32

האסון בנחל חילזון, שנספה בו סמל אביתר יוספי: מפקד חטיבת הצנחנים בעת האסון, אלוף משנה יקי דולף היה חשוד בפרשה ונחקר באזהרה, אך אין ראיות להליך פלילי נגדו. כך דווח היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. השימוע לחמשת הקצינים, מפקדיו של יוספי, צפוי להתקיים בחודש ספטמבר. גורם המעורה בחקירה אומר כי "יש ראיות של ממש לרשלנות" נגד הקצינים.

היום הודיע הפרקליט הצבאי הראשי הודיע שהחליט לזמן את מפקדיו של יוספי, לשימוע לפני הגשת כתב אישום, כפי שפורסם בכאן חדשות לפני כחודשיים. בהודעת דובר צה"ל נמסר שמהחקירה עלה שתתכנון הניווט וההיערכות אליו נעשו תוך חריגה לכאורה מהוראות הבטיחות המחייבות. כמו כן, לא ניתן משקל מספק למזג האוויר הצפוי בזמן הניווט ולהשלכותיו האפשריות על בטיחות החיילים. 

הקצינים שזומנו לשימוע הם מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן-אלוף, מפקד המגמה בדרגת רב-סרן, מפקד הפלוגה בדרגת סרן, סגן מפקד הפלוגה בדרגת סגן ומפקד צוות בדרגת סגן. הקצינים נחקרו בחקירת מצ״ח בחשד לעבירות של גרימת מוות ברשלנות, התרשלות ואי קיום הוראות המחייבות בצבא.

מהפרקליטות הצבאית נמסר בתגובה: "המפקדים חוזרים ומביעים צער עמוק על מותו של סמל אביתר יוספי ושולחים תנחומיהם למשפחה. האירוע הטראגי נבדק גם במסגרת תחקירים צבאיים נוקבים ובעקבותיהם הופקו לקחים בראייה מערכתית כוללת".