שיגור טיל "חץ 3" באלסקה
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

"חץ 3 מקדימה את היכולות של האיראנים": ראש מנהלת חומה על הניסוי המוצלח של המערכת

משה פתאל, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון: "חץ 4 זה חלק מהתוכניות העתידיות". פתאל הסביר שהניסוי נערך בארה"ב משום ש"כשמדברים על גובה מחוץ לאטמוספירה, יש בעיה של בטיחות אווירית"
כרמלה מנשה
28 ביולי 2019
14:13

שרשרת הניסויים במערכת הטילים "חץ 3" הסתיימה היום (ראשון) בהצלחה באלסקה. הניסויים התקיימו בשיתוף עם ארצות הברית ובנוכחות ראש תוכנית ההגנה מטילים המשותפת לארצות הברית וישראל, ארין דייויס. הניסויים התקיימו במשך עשרה ימים וכללו שלושה יירוטים שהסתיימו בהצלחה.

משה פתאל, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון שנמצא באלסקה, הבהיר בריאיון לאסתי פרז ב"בחצי היום" בכאן רשת ב כי "המערכת מקדימה את היכולות של איראן בכמה שנים".

האזינו לריאיון עם משה פתאל

פתאל סיפר על הניסויים: "אנחנו עובדים על קיום הניסוי פה בארצות הברית כבר שלוש שנים. צריך להבין שיש לנו מגבלות בטיחות אווירית לבצע ניסויים מהסוג הזה בישראל, כי כשאנחנו מדברים על גובה מחוץ לאטמוספירה, יש בעיה של בטיחות אווירית. לכן בדקנו אפשרויות שונות והאפשרות על הפרק הייתה ארצות הברית ואחר כך באלסקה".

בהתייחס לשאלה האם הצלחת הניסויים מלמדת על כך שישראל מוכנה להתמודד מול מתקפה איראנית שתעשה שימוש בנשק קונבנציונלי וגם בטילים לא קונבנציונליים אמר פתאל כי "חד משמעית כן. המערכת מקדימה את היכולות של האיראנים בכמה שנים".

פתאל התייחס גם לתוכניות העתידיות ואמר: "חץ 4 זה חלק מהתוכניות העתידיות. כמו שחץ 3 התחיל אי שם בתחילת שנות ה-2000, אני יכול להגיד שהתעשיות ובראשם התעשייה האווירית מתחילות לעניין אותנו במתכונת שנקראת חץ 4 ובחשיבה לעתיד".

בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית וראש חטיבת טילים וחלל: "יש כאן הישג מדהים. הטיל המריא, טס למטרה והשמיד אותה". הניסוי היה עם המכ"ם האמריקני ולא הישראלי. עם זאת, יש לנו יכולות עצמאיות, והמכ"ם הישראלי יכול לבדו לבצע את היירוט".

הנשיא ריבלין ברך על הצלחת הניסוי וכתב בטוויטר שלו: "ברכות לאנשינו המצוינים במנהלת 'חומה' שבמשרד הביטחון, וה-MDA האמריקני על סדרת ניסויים מוצלחת במערכת הנשק "חץ 3" באלסקה. זהו ציון דרך משמעותי נוסף בביצור ביטחוננו".