תקיפת מכלית במפרץ הפרסי
צילום: אי-פי

במדינות המפרץ העריכו: הסיבה למשבר עם איראן במאי - דוח מולר

גורמים במדינות המפרץ אמרו כי באיראן הניחו שהמסקנות יובילו להדחתו או להיחלשותו הפוליטית של טראמפ. האיראנים חשבו כי ירידה בכוחו של הנשיא האמריקני תוביל להקלה בסנקציות
עמיחי שטיין
29 ביולי 2019
11:01

גורמים במדינות המפרץ העריכו הבוקר (שני) כי הסיבה לתחילת המשבר במפרץ הפרסי דווקא בחודש מאי, קשורה לפרסום מסקנות הדוח של התובע המיוחד רוברט מולר בעניין המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית. אותם גורמים אמרו כי באיראן הניחו שהמסקנות יובילו להדחתו או להיחלשותו הפוליטית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

האיראנים חשבו כי ירידה בכוחו של הנשיא האמריקני, תוביל להקלה בסנקציות או לרצון של ארצות הברית לדבר עם איראן – מה שבסופו של דבר לא קרה. מולר חקר את קשרי טראמפ והממשל הרוסי במשך כשנתיים ובתחילת אפריל פורסמו המסקנות שזיכו את טראמפ מרוב האשמה.

בתחילת החודש עצרה בריטניה, סמוך למצר גיברלטר, מכלית המובילה נפט איראני, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה על אף העיצומים שהוטלו על משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד. בבית הלבן בירכו על הפעולה של צבא בריטניה. בתגובה לכך איים נשיא איראן חסן רוחאני שבריטניה "תישא בתוצאות".

התגובה של איראן הגיעה כשבועיים לאחר מכן. משמרות המהפכה דיווחו כי עצרו מכלית נפט זרה שהבריחה דלק. לדבריהם, הם נענו לקריאה מהמכלית באזור מצרי הורמוז שסבלה מתקלה טכנית. הם גררו אותה למים הטריטוריאליים של איראן ואז התברר שהיא מבריחה מיליון ליטרים של נפט.

כמה ימים קודם לכן, ניסתה איראן ללכוד מכלית בריטית במפרץ הפרסי. רשת CNN דיווחה מפי גורמים אמריקניים על עימות בין כוחות משמרות המהפכה האיראניים לכוחות בריטיים. ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית הצליחה להניס את האיראנים. בחודשים האחרונים הותקפו מכליות נפט במפרץ הפרסי ובמפרץ עומאן. גורמים במפרץ ובארצות הברית האשימו את איראן בתקיפות.

מולר אמר לאחר הגשת הדוח כי "לא הייתה לנו ודאות שהנשיא דונלד טראמפ לא ביצע עבירה של שיבוש הליכים", אך הסביר כי "לא קבענו אם הנשיא עבר עבירה. מדיניות משרד המשפטים היא שלא ניתן להאשים את הנשיא בעבירה בעודו מכהן ולכן האשמת הנשיא בפשע לא הייתה אופציה". מולר ציין ש"אם היה לנו ביטחון מלא שהנשיא לא ביצע עבירה", הם היו אומרים את זה.

מולר הדגיש כי רוסיה פעלה באופן מכוון כדי להתערב בבחירות בארצות הברית ולפגוע באחד המועמדים. התובע המיוחד ציין כי "יהיה זה לא הוגן להאשים את הנשיא כשבמצב החוקי בית המשפט לא יכול לברר את זה עד תום". בארצות הברית לא ניתן להגיש כתב אישום נגד נשיא מכהן.

ב-23 במארס הגיש מולר את דוח החקירה לתובע הכללי וויליאם בר. הדוח שכתב מולר במשך 22 חודשים ענה על השאלה אם אכן היה שיתוף פעולה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואנשיו, לבין הרוסים - בניסיון להתערב בבחירות לנשיאות.

באפריל פרסמו התובע הכללי וויליאם בר וסגנו רוד רוזנשטיין את הגרסה המצונזרת והמקוצרת של הדוח. בחקירה נבדק הקשר האפשרי בין צוות הקמפיין של טראמפ לבין רוסיה, וחשדות לשיבוש הליכי משפט, ובמסיבת העיתונאים בר חזר על ההצהרה כי אין עדויות לכך שאנשיו של נשיא ארצות הברית שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות.

"אחרי צווי מעצר, ראיונות עדים, שנתיים של חקירה - החוקר המיוחד רוברט מולר קבע שאנשי קמפיין טראמפ לא היו מעורבים בניסיונות של רוסיה לחבל בבחירות ב-2016", אמר בר. "החקירה של מולר לא הראתה שהייתה קונספירציה עם הממשל הרוסי לצורך התערבות בבחירות. הדוח מראה בבירור שהיה רצון להתערב - אך אחרי החקירה אנחנו יודעים שהרוסים שניסו לחבל בבחירות לא קיבלו שיתוף פעולה מקמפיין טראמפ או מאמריקנים אחרים".