מהצד השני

שלוש מפלגות עם קמפיינים שמציגים חצי אמת

כדי להפיץ פייק לא צריך לשקר, מספיק לספר רק חצי אמת. פירקנו והרכבנו שלושה קמפיינים משלוש מפלגות שונות וגילינו תמונה קצת שונה מזאת שהם מציירים לנו
גיא זהר
29 ביולי 2019
23:11

כדי להפיץ פייק ניוז לא צריך לשקר, מספיק לספר רק חצי אמת. שלושה קמפיינים של שלוש מפלגות שונות סיפרו רק חצי מהאמת וכך עיוותו את התמונה המלאה. מפלגתו של אהוד ברק סיפרה לנו שברק קיבל ״הכי הרבה קולות בהיסטוריה״, אבל הנתון אליו מתייחסת האמירה הזאת הוא התוצאה שברק קיבל בבחירות הישירות ב-1999. בחירות ישירות התקיימו רק שלוש פעמים בישראל, כך שלהגיד ״הכי הרבה בהיסטוריה״ זה לכל הפחות חצי אמת. ודאי כשלפי הקריטריון הזה ברק גם קיבל את הכי מעט קולות בהיסטוריה, ב-2001.

גם הקמפיין של ישראל ביתנו סיפר לנו רק חצי אמת, כאשר קרא לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס לצה״ל, וזאת על תמונה של אדם אלמוני לבוש כחרדי. אבל האדם אינו אלמוני. בפוסט שכתבה בפייסבוק, מספרת נכדתו של המצולם, הרב אלישע לוי שמו, שהרב שירת במלחמת ששת הימים ועבד כל חייו בתפקידים בכירים בחינוך. ממפלגת ישראל ביתנו נמסר: "לאחר פניית משפחתו של אחד מהמצולמים בסרטון, שזיהתה את המצולם וביקשה להוריד את הסרטון, הוחלט להיענות לבקשתה באופן מידי. חשוב לציין שהתמונות המופיעות בסרטון נרכשו באופן חוקי מהצלם". חוקי, אולי. אבל ראוי?

ואחרונה היא מפלגת הליכוד, שהביאה בקמפיין שלה הקלטה של אילנה דיין בה היא משבחת את בנימין נתניהו. אך עמיתתנו מחדשות 12 דפנה ליאל סיפרה בטוויטר, שהמשפט שאותו מצטטים מפי אילנה דיין נקטע באמצע. המשפט, שנלקח מראיון שנתנה דיין להסכת (פודקסט) של ליאל, ״עושים פוליטיקה״, אכן מחמיא לנתניהו בתחילתו, אך מבקר אותו בסופו באימרה: ״כשמדברים על תיק 4000 נתניהו הוא הבעיה לא הפתרון״. המשפט הזה כמובן לא נכנס לקמפיין הליכוד.

אז מה היה לנו? פירקנו שלושה קמפיינים והרכבנו רק אמת וחצי. מסתבר שברק גם קיבל הכי מעט בהיסטוריה, ליברמן שלח חיילים קרביים להתגייס ולעבוד ונתניהו הוא בכלל הבעיה ולא הפתרון. אז בשביל פייק לא תמיד צריך לשקר. אפשר גם לספר רק חצי אמת. ולכו תחפשו עכשיו את החצי השני.