הגורם, ככלה הנראה, הפרשות עכברים וחולדות בבית
צילום: Ralph, Pixabay

בת 30 נדבקה בעכברת ואושפזה במצב קשה

בת 30 סבלה מכשל רב-מערכתי חמור, לאחר שככל הנראה נדבקה משחיפה להפרשות מכרסמים בביתה. לאחר טיפול ממושך בבית החולים בנתניה, התייצב מצבה והיא שוחררה
דקלה אהרן שפרן
31 ביולי 2019
08:30

אישה כבת 30 אושפזה ביום שישי שעבר במצב קשה בבית החולים לניאדו בנתניה לאחר שחלתה במחלת העכברת. היא הגיעה לבית החולים כשהיא סובלת מדלקת קרום המוח, כשל כלייתי, צהבת ותסמינים נוספים ומוגדרת בסכנת חיים ממשית.

הרופאים חשדו כי מדובר בעכברת, ולאחר בדיקות מעבדה, הסתבר כי היא אכן נדבקה בחיידק הלפטוספירה, הגורם למחלה. לפי ההערכות, מקור ההדבקה הוא ככל הנראה הפרשות עכברים וחולדות שהיו בביתה. לאחר טיפול ממושך בבית החולים, התייצב מצבה ואתמול (שלישי) היא שוחררה לביתה.

725 מקרי עכברת ב-2018

אישה נוספת שלקתה בעכברת טופלה בבית החולים לניאדו לפני ארבעה חודשים. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מתחילת השנה חלו במחלה חמישה בני אדם. בעשר השנים האחרונות מספר החולים נע בין מקרה אחד לעשרה מקרים בשנה, ומספר המקרים שאומתו בבדיקות מעבדה היו בממוצע בין מקרה אחד לשני מקרים בשנה. מרבית המקרים היו של ישראלים שנדבקו במהלך שהות בחו"ל. זאת מלבד שנת 2018, שבה דווח על חשד ל-725 מקרים של חולים שנדבקו בחיידק בעקבות זיהום בנחלי הצפון.

תסמיני מחלת העכברת נעים בין מחלה ללא סימנים לבין תחלואה קשה. החולים במחלה חשים בדרך כלל תסמינים הדומים למחלת חום או שפעת, אולם במקרים נדירים המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת קרום המוח ואי-ספיקה נשימתית, ולעיתים אף למוות. פרופ' אלי שוורץ, נשיא האגודה הישראלית לפרזיטולוגיה ומחלות טרופיות, אמר לכאן חדשות כי המחלה עלולה להיות קשה ביותר. להערכתו, בישראל יש תת-אבחון של מחלת העכברת ומקרים של תחלואה אינם מאובחנים.