גבול רצועת עזה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

קצין צה"ל ושני לוחמים נפצעו בינוני וקל מירי מחבל שחצה את הגדר בעזה

כוחות צה"ל השיבו אש וחיסלו את המחבל. כוחות הוקפצו למקום, ובמהלך האירוע הותקפה עמדת חמאס על ידי טנק. דו"צ: המחבל היה חמוש ברובה ורימונים ולבוש במדי חמאס, אך ההערכה היא שפעל עצמאית
גל ברגר ומשה שטיינמץ
01 באוגוסט 2019
03:54
עודכן ב 06:51

תקרית ירי בגבול רצועת עזה: קצין צה"ל נפצע הלילה (חמישי) בינוני ושני לוחמים נפצעו קל מירי מחבל, שחצה את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. השלושה פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. המחבל חוסל. מדובר צה"ל נמסר שהמחבל היה חמוש ברובה ורימונים ולבוש במדי חמאס, אך ההערכה היא כי פעל עצמאית. הפלסטינים מדווחים שהמחבל ההרוג הוא האני אבו סלאח מהזרוע הצבאית של חמאס. 

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס על האירוע: "בסביבות השעה שתיים בלילה זיהו תצפיתניות בגזרת כיסופים התקרבות של חשוד לעבר הגדר. בוצעה פעולה למול ההתקרבות, פעולה שגרתית שמתרחשת הרבה. הכוח שהגיע הגיע בתפיסה שהוא בא לאירוע של חדירה. לא ברור בשלב הזה האם הכוח הבין שיש אפשרות שהחשוד חמוש". 


מנליס הסביר כי כאשר הגיע כוח צה"ל לשטח החשוד כבר היה בשטח ישראל והתפתח אירוע ירי. "מהירי נפצע בינוני מפקד המחלקה של הכוח. שני פצועים קל אחד מרסיס והשני סבל מצפצופים בעור התוף מהירי שלו עצמו. בשלב הזה הגיעו כוחות מהגדוד (גולני) למרחב ואבטחו אותו. התחילה פעולה של פגיעה במחבל, כל הזמן הוא נשלט בתצפית. המחבל היה חמוש ברימונים וקלצ'ניקוב. הכוחות המתגברים הרגו אותו. במקביל בוצע ירי טנק לעבר עמדה של חמאס. המחבל היה לבוש מדים של חמאס, והשתמש גם באחד הרימונים. האירוע הסתיים כשהוא נהרג במרחב הסוללות שעל הגדר. הכוח הראשוני שממנו הנפגעים לא חיסל את המחבל, הכוח השני חיסל אותו בירי מנשק קל".

עוד נמסר כי הלוחמים זיהו חשוד מתקרב אל גדר המערכת, ולאחר שחצה את הגדר פתח המחבל בירי. החיילים השיבו אש והרגו אותו. כוחות נוספים הוקפצו לאזור, וטנק של צה"ל תקף עמדת חמאס. במהלך האירוע חסם צה"ל צירים בעוטף עזה וכוחות אבטחו את היישובים.


בכלי תקשות פלסטינים דיווחו על חילופי אש, ירי פגזים ופעילות של חיל האוויר הישראלי באזור גבול רצועת עזה. רדיו אל-אקצה של חמאס דיווח על ירי פגז אל עבר עמדה ממזרח לחאן יונס, ובדיווח נוסף נמסר כי מדובר בעמדה של כוח הריסון של חמאס.

אתר האינטרנט הפלסטיני שיהאב מדווח כי הותקפו מטרות מהאוויר ובפגזים, ממזרח לחאן יונס. עוד דווח על פצצות תאורה באזור.

אתמול השלים צה"ל תרגיל המדמה מערכה גדולה בעזה. מדובר בתרגיל הגדול ביותר בגזרה זו מאז מבצע צוק איתן, זאת כחלק מהחלטתו של הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי להגברת המוכנות לכך עם כניסתו לתפקיד ולאור הערכות המצב.

מטרת הכוחות הייתה לתרגל פגיעה קשה בחמאס בזמן קצר יותר מאשר במבצע ב-2014. כמו כן, פעילי ריסון חמושים של חמאס המתקרבים לגדר מוגדרים מהעת האחרונה כ"אויב אפשרי" ולא מיידי, לאחר התקרית בה נורה למוות אחד הפעילים לפני כמה שבועות.

במהלך התרגיל ניבחן בין השאר תרחיש של לחימה בעזה לצד חזית נוספת בצפון. גורם צבאי אמר שבתקופה האחרונה אוגדת עזה נערכת לאפשרות זו, על כל המשמעויות הנגזרות מכך מבחינת סדרי כוחות ולוגיסטיקה .