טראמפ ופוטין
צילום: אי-פי

ארה"ב יצאה מהאמנה הגרעינית: "רוסיה נושאת לבדה באחריות"

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו: "ב-2 בפברואר 2019 העניקה ארצות הברית לרוסיה שישה חודשים כדי לעמוד בתנאי ההסכם לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני. רוסיה סירבה, כך שהאמנה נגמרת היום"
איתמר מרגלית
02 באוגוסט 2019
13:25

ארצות הברית יצאה היום (שישי) באופן רשמי מההסכם לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני, עליו חתמה עם ברית המועצות לפני 32 שנה. פרישת האמריקנים מההסכם מגיעה לאחר שהציבו אולטימטום לרוסיה לפני חצי שנה, וקראו למוסקווה להפסיק מצדה את הפרות ההסכם לטענתם.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו צייץ בטוויטר: "ב-2 בפברואר 2019 העניקה ארצות הברית לרוסיה שישה חודשים כדי לעמוד בתנאי ההסכם לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני. רוסיה סירבה, כך שהאמנה נגמרת היום. לא נישאר צד בהסכם כשאחרים מפרים אותו. רוסיה נושאת לבדה באחריות".

גורמים אמריקניים רשמיים מצוטטים בסוכנות הידיעות רויטרס כי בחודשים הקרובים מתוכנן ניסוי ראשוני של טיל אמריקני קונבנציונלי לטווח בינוני. אותם גורמים מציינים כי כל משלוח של תחמושת רוסית מסוג זה תהיה סיבה לדאגה.

סגן שר החוץ של רוסיה סרגיי ריאבקוב אמר בתגובה כי הוא מקווה שהאמריקנים ובעלי בריתם בנאט"ו ישהו משלוחי טילים, למרות נסיגת וושינגטון מהאמנה.