רה"מ בנימין נתניהו ועבדאללה השני מלך ירדן
צילום: אי-פי

דיווח: עבדאללה סרב לפגוש את נתניהו, לשכת רה"מ: הדיווח אינו נכון

עיתון אל קודס אל ערבי מדווח כי גם בקשה לקיים שיחת טלפון בין השניים נענתה בשלילה. בנוסף דווח בעיתון כי הצעותיו של היועץ הבכיר ג'ארד קושנר בעניין עסקת המאה הן "קטסטרופה לזהותה של המדינה הירדנית". גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה: "הדיווח אינו נכון"
סולימאן מסוודה
03 באוגוסט 2019
09:23
עודכן ב 11:14

עיתון אל קודס אל ערבי היוצא בלונדון דיווח הבוקר (שבת) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לקיים פגישה עם מלך ירדן עבדאללה השני אך בקשתו סורבה בתוקף. על פי הדיווח, גם הבקשה לקיים שיחת טלפון בין השניים נענתה בשלילה. העיתון ציטט מקור שלדבריו המצב בין הימין בישראל לירדן "קשה מאוד" בשל כמה סיבות.

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה: "הדיווח אינו נכון".

העיתון דיווח בנוסף כי בשיחות סגורות בירדן נאמר כי הצעותיו של יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב ג'ארד קושנר בעניין עסקת המאה הן "קטסטרופה לזהותה של המדינה הירדנית".

ביום רביעי האחרון נפגש מלך ירדן בעמאן עם קושנר כחלק מביקורו באיזור בעקבות הכינוס בבחריין. כלי תקשורת בירדן דיווחו כי המלך אמר בפגישתם שיש צורך לכונן שלום צודק ובר קיימא שיבטיח הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים, בהתבסס על פתרון שתי המדינות ובהתאם ליוזמת השלום הערבית וההחלטות הבינלאומיות.

בנאום שנשא בחודש מרץ האחרון בפסגת הליגה הערבית בתוניסיה בעניין הר הבית אמר המלך כי "מתוקף חסותנו ההאשמית על המקומות הקדושים, ירדן תמשיך למלא את תפקידה ההיסטורי בהגנה על המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות בירושלים". דבריו נאמרו מספר שבועות לאחר שפרצו מהומות מהומות במתחם באב א-רחמה בעקבות ההחלטה לא לאפשר לקיים תפילות במקום.

בחודש אוקטובר האחרון מסרה ירדן הודעה לישראל, לפיה היא מסיימת את הסכם החכירה עמה על השטחים אל-באקורה ואלר'מר, שנמצאים סמוך לצופר ונהריים בעמק הירדן. משרד החוץ הירדני מסר למקבילו הישראלי שני מזכרים בדבר ההחלטה על סיום ההסכם, שנחתם עם במסגרת הסכם השלום בין המדינות ב-1994.

בהודעת מלך ירדן נמסר כי מדובר בשטחים של הממלכה וכי ירדן תשמור על ריבונותה בכל שטחיה. הוא הוסיף כי העדיפות העליונה בתנאים האזוריים הקשים היא להגן על האינטרסים של הירדנים. בישראל הופתעו לשמוע על ההחלטה הירדנית. גורמים רשמיים אמרו לכאן חדשות כי מדובר באכזבה בשל היחסים המיוחדים בין שתי המדינות.