בידוק בנתב"ג
צילום: פלאש 90

דובר רש"ת: "מצר על התחושה של השגריר, אך לא מוכן שעובד מדינה יקיא עליי"

עופר לפלר גיבה בכאן רשת ב את העובדת שבדקה את השגריר רדא מנצור: "הוא נעלב משפת הגוף שלה, יש פה רגישות יתר - כולם עוברים את אותו בידוק"
קלמן ליברמן
04 באוגוסט 2019
10:21

דובר רשות שדות התעופה עופר לפלר התראיין הבוקר (ראשון) בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב והגיב לפוסט בפייסבוק שכתב שגריר ישראל בפנמה רדא מנצור. "אני מצר על התחושה שלו, זה לא נעים בכלל, אבל בסופו של תהליך – אני לא מוכן לקבל מעובד מדינה שיקיא עלי", אמר לפלר.

האזינו לריאיון עם דובר רשות שדות התעופה

הדובר גיבה את העובדת שביקשה לבדוק את השגריר: "כמו כל תושב במדינת ישראל שמגיע לשערי נתב"ג, יותר מ-30 אלף כלי רכב, המאבטחת צריכה לקבל החלטה אם לעשות בדיקה נוספת או לא. הוא נעלב משפת הגוף שלה, יש פה רגישות יתר. אני מצפה משגריר שלא יבוא לו להקיא על עובדת ביטחון שעושה את עבודתה".

לפלר בחר להתייחס לחוק הלאום, על אף שמנצור לא הזכיר את החוק בפוסט: "יש פה אמירה מאוד קשה, אנחנו לא חלק מהשיח הזה בנושא חוק הלאום. אתה קורא את הסאבטקסט של רדא מנצור, שגריר מאוד מוערך, הוא אומר – 'הנה, גם אנחנו נחשבים פה לאויבים'. לא ציפיתי מעובד מדינה שיקיא על עובד מדינה אחר. הוא לא הושפל – הוא נשאל שתי שאלות".

הפוסט שכתב שגריר ישראל בפנמה

"בנושא של הפרופיילינג, היום השיטה עובדת שונה לגמרי – כולם עוברים את אותו בידוק. מכונת הבידוק לא יודעת להבחין. ככל שנכנסה טכנולוגיה לתהליך הביטחוני – אין קשר מאיפה הגעת במדינת ישראל. הוא צריך להסתכל על התמונה הכוללת, היום בנתב"ג 99.9% מהנוסעים עוברים בצורה חלקה. היא לא חיכתה לדרכון שלו, היא עלתה לרכב, ראתה שמדובר במשפחה, הוא אמר לה שהוא השגריר והיא שיחררה אותו. זה היה תפקידה של הבודקת", הסביר לפלר.

אמש העלה השגריר פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שבו התלונן על היחס שקיבל מהבודקים הביטחונים בכניסה לנתב"ג. "בא לי להקיא. הבת שלי אחרי זה: 'זה כל כך מרגיז איך היא דיברה אליך בזמן שאתה חייכת כל הזמן וענית לה בנימוס'", כתב השגריר. ברשות שדות התעופה הגיבו בחריפות - "מציעים לכבוד השגריר שיגיד לבת שלו בפעם הבאה שהסורקת עושה הכל כדי להגן עליה ועל המדינה".