נאווה אלימלך

37 שנה אחרי הרצח: המשטרה הוציאה את גופת הילדה נאוה אלימלך לצורך חקירה

מהמשטרה נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר בחינה מחודשת של תיק החקירה, והוצאת הגופה התבצעה באישור המשפחה ובית המשפט. חלקי גופתה של הילדה בת ה-12 מבת ים נמצאו לפני 37 שנה באזור החוף בהרצליה, והרצח נותר לא מפוענח. ההערכה - דגימות דנ"א יכולות להתאים לאחד הממצאים
רועי ינובסקי
04 באוגוסט 2019
19:00
עודכן ב 21:16

המשטרה הוציאה היום (ראשון) מהקבר את גופתה של נאוה אלימלך, הילדה שנרצחה בשנת 1982, לצורך ביצוע פעולות חקירה, באישור בית המשפט ומשפחת המנוחה. ההחלטה התקבלה לאחר בחינה מחודשת של תיק החקירה, 37 שנה לאחר רצח הילדה. החקירה של יחידת להב 433 מנוהלת בליווי הפרקליטות. ההחלטה התקבלה לאחר בחינה מחודשת של ממצאים בתיק - שמהם עלה מידע לגבי חשודים פוטנציאליים ואחרים.

אלימלך יצאה מבית הוריה שבבת ים ב-20 במארס 1982, כדי ללכת לחברה, ועקבותיה נעלמו. לאחר עשרה ימים של חיפושים, חלקי גופתה המובתרת נמצאו באזור החוף בהרצליה. ההערכה במשטרה היא שממצאי דנ"א משרידי הגופה יכולים להתאים לאחד מהממצאים שנמצאים כבר בידיהם.

לפני קבורת הגופה היא נשלחה לבדיקות בלונדון ב-1982, אך לא בטכנולוגיה הקיימת היום. בשיטה הקיימת היום ניתן להפיק תוצאות מדגימה לצורך חקירה גם אם אין התאמה ישירה, וניתן כך גם לצמצם כמות חשודים פוטנציאליים. 


שנה אחרי מציאת הגופה הודיעה המשטרה שהחקירה הגיעה למבוי סתום. בעבר נעצרו מספר חשודים, שהתיק נגדם נסגר. אחד מהעצורים היה דוד לוי מבת ים - שהורשע בפדופיליה, וכלבי גישוש שהריחו את בגדי אלימלך הובילו את החוקרים לביתו. ב-1998 עצרה המשטרה את עמוס ויהודה שלף כחשודים במעשה, אך השניים שוחררו מחוסר ראיות.

בשלב מסויים גם נבדק החשד לכך שהרקע לרצח הוא לאומני. ב-1983 נעצר פלסטיני תושב עזה, אך לא נמצאו ראיות נגדו. הרמטכ"ל דאז רפאל איתן העריך כי מדובר ברצח לאומני, אך במשטרה הסתייגו מדבריו.ב-2001 התראיין אחד מהשוטרים שהיה בצוות החקירה וציין כי עלה מידע מודיעיני שלא אומת, על כך שהרצח היה לאומני. אותו שוטר חשף כי משתף פעולה של השב"כ אמר כי מחבל שחלק אתו את תאו, סיפר לו שהוא הרוצח של נאוה אלימלך.אותו מחבל, שמשתף הפעולה סיפר עליו, כבר שוחרר בינתיים ליהודה ושומרון, ומשם ברח לירדן. בדיקת החוקרים העלתה שאותו מחבל אכן היה ב-20 במארס 1982 בשכונה שבה נעלמה הילדה, ועבד שם במכולת. המחבל המדובר לא נחקר על ידי שום גוף בנושא, ככל הידוע, ובין זמן הרצח לשנת 2001 הוא מת במקום מושבו בירדן.