בית כלא

למרות האיסור: 93 אסירים ביטחוניים סיימו תואר

לפי הנתונים יותר מ-1,000 אסירים לומדים לתואר ראשון בבתי הכלא. האוניברסיטאות מסמיכות אסירים שילמדו בתוך הכלא כדי לקדם את המהלך. שב"ס: אין לימודים אקדמיים לאסירים ביטחוניים
נורית יוחנן
05 באוגוסט 2019
08:38

93 אסירים ביטחוניים סיימו השנה תואר ראשון בכלא, למרות האיסור על לימודים אקדמיים בבית הסוהר שקיים מאז 2011, כך פורסם היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 1,026 אסירים לומדים כיום לתואר ראשון, ובכל בית כלא ישנם כמה עשרות שלומדים לתארים אקדמיים. ברשות הפלסטינית ציינו בשבוע שעבר את האירוע בטקס שבו נכחו ראש רשות האסירים, קדרי אבו בכר, מושל חברון, ג'יברין בכרי ונציגים מטעם משרד החינוך הפלסטיני. 

רשות האסירים, גוף ששייך לאש"ף, היא זו שמממנת את המסלול העיקרי של הלימודים הגבוהים לאסירים הביטחוניים. הם נעשים דרך אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה. ישנם מסלולים אחרים שנעשים על ידי אוניברסיטת אבו דיס של הפתח, והאוניברסיטה האיסלאמית בעזה.

כדי להצליח לקדם את הלימודים למרות האיסור, האוניברסיטאות מסמיכות אסירים בעלי תואר ראשון ושני ללמד אסירים אחרים בתוך הכלא. למשל, במסלול של אוניברסיטת אבו-דיס אחד המרצים הוא מרוואן ברגותי. ספרי הלימוד והמבחנים מוברחים באמצעות פגישות עם עורכי הדין ותוך הסתרה של החומרים.

גם בלימודים לבגרויות השיטה דומה. אסירים בעלי תעודת בגרות מלמדים את מי שרוצה להשלים בגרות. הם מעבירים את השאלות דרך עורכי הדין, ועורכים להם מבחנים ובודקים אותם. לפי הפלסטינים, בשנה הקודמת אחוז מסיימי הבגרות בכלא היה 65%, קרוב לממוצע הכללי.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "אין לימודים אקדמיים לאסירים ביטחוניים בבתי כלא בישראל. הדיווח מבוסס על מקורות זרים בעלי אינטרס ואינו מחובר למציאות. מדובר בפייק תארים ובפייק דיווח".