גל הירש
צילום: פלאש 90

תיק גל הירש: יועמד לדין על עבירות מס במיליונים, אך לא על עבירות שוחד

בתום כארבע שנים של חקירה הודיעה המשטרה על המלצותיה בתיק. את עודד שכנאי, מנכ"ל חברת 'דיפנסיב שילד' שפעלה לייעוץ ביטחוני בגיאורגיה, ממליצה המשטרה להעמיד לדין בקבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון ועבירות מס
רועי ינובסקי
05 באוגוסט 2019
11:14

המשטרה ורשות המסים ממליצות להעמיד לדין את גל הירש בעבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים. כך נמסר היום (שני) בתום כמעט ארבע שנים של חקירה. התיק נגד הירש בחשד לקבלת שוחד ייסגר. זאת בנוסף לתיק החשד לשחיתות במכרזים בראשון לציון שנסגר בעבר.

את עודד שכנאי, מנכ"ל חברת 'דיפנסיב שילד' שהקים הירש, ממליצה המשטרה להעמיד לדין גם בקבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון ועבירות מס. מלבדם ממליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד שישה חשודים נוספים בפרשיות משנה הנגזרות מאותו תיק. בין החשודים גם יניב אדם שאותו ממליצה המשטרה להעמיד לדין על עבירות מס. 

התיק נסמך בין השאר על עדותו של עד מדינה וקיים צו איסור פרסום על פרטיו. החשודים נחקרו בתחילה בחשד לקבלת שוחד לשר ההגנה הגיאורגי, אך חשד זה ירד מהפרק. את חברת 'דיפנסיב שילד' הקימו הירש ושותפיו לייעוץ ביטחוני בגיאורגיה. להירש מיוחסות עבירות מס בהיקפים של מיליוני שקלים על עסקאות במדינה בין השנים 2007-2009.

ממסקנות החקירה עולה כי הירש ושכנאי הפעילו חברות בחו"ל שלא דווחו לרשויות המס בארץ. הם חשודים שהקימו חברות זרות בפנמה וחשבונות בנקים זרים בשוויץ. אותן חברות לא דווחו לרשויות המס בישראל ולחשבונות הוכנסו הרווחים מהפעילות בגיאורגיה. 

הירש טען כי החקירה החלה כדי לסכל את מועמדותו למפכ"לות. החקירה ארכה כארבע שנים, לטענת המשטרה והפרקליטות בשל חיקורי דין ומסמכים רבים שהיו צריכים להגיע מרשויות בחו"ל. מנגד, במהלך החקירה עלו טענות כי הירש ושותפיו מעכבים את החקירה ולא מגלים מסמכים שברשותם.

פרקליטיו של גל הירש, עורכי הדין נבות תל-צור, גיורא אדרת וטל שפירא, אמרו כי "זו החלטה צפויה ומתבקשת שהתקבלה, לצערנו, בשיהוי ניכר ובחלוף ארבע שנים מאז שסוכל המינוי. החלטה זו, המצטרפת להחלטה קודמת לסגור את התיק שנפתח כנגד הירש בקשר עם מכרז פינוי המוקשים בראשון לציון, מדברת בעד עצמה ומעלה שאלות קשות ותהיות רבות באשר להחלטה לפתוח בחקירות אלה שהביאו לביטול מינויו למפכ״ל".

"באשר לתיק המס כביכול", כותבים עורכי הדין, "יובהר כי הירש דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. הירש לא ביצע כל עבירה, דיווח על הכנסותיו באופן מלא ושילם מס כדין בגינן. מדובר לכל היותר בוויכוח אזרחי ואנו סמוכים ובטוחים שלאחר שתיק זה ייבחן בפרקליטות, ייסגר אף הוא בדומה לשני התיקים האחרים, ובכך יסתיים סוף כל סוף עינוי הדין הבלתי נתפש שעובר על הירש ומשפחתו מאז סיכול מינויו לתפקיד מפכ״ל משטרת ישראל בשנת 2015".

בליכוד הגיבו על הכוונה להעמיד לדין את הירש על עבירות מס: "שבוע אחרי שגל הירש מצטרף לליכוד, המשטרה ממליצה להעמיד אותו לדין. זה בטח מקרי", נכתב בציוץ של המפלגה בטוויטר.