הוצאת חלקי גופתה של נאווה אלימלך מקברה בבית העלמין

מפקד משטרת בת-ים בזמן רצח נאוה אלימלך: כנראה רצו לנקום במשפחה

בריאיון לכאן רשת ב אמר מפקד המשטרה לשעבר עזריה זמיר: "אם המניע לרצח הילדה היה לאומני, הארגון האחראי היה רוצה לפרסם זאת, אבל פה הייתה נטייה להעלים את הילדה לחלוטין"
סדר יום
05 באוגוסט 2019
11:37

עורך הדין עזריה זמיר, מי שהיה מפקד משטרת בת ים בעת רצח הילדה נאוה אלימלך ב-1982, אמר היום (שני) כי הוא מעריך שהרצח לא היה על רקע חבלני או ביטחוני, אלא רצון לנקום במשפחה. בריאיון עם קרן נויבך בתוכנית "סדר יום", אמר זמיר כי "מישהו רצה לפגוע במשפחה ולהעלים את הילדה".

האזינו לריאיון עם מפקד המשטרה לשעבר בתכנית סדר יום עם קרן נויבך בכאן רשת ב:

אתמול, 37 שנה אחרי, המשטרה הוציאה מהקבר את חלקי גופתה לצורך ביצוע פעולות חקירה. "תמיד ידעתי שהמשטרה לא תחדל לנסות לפענח את האירוע", אמר, "אבל אני סקפטי כי אני לא מאמין של אחרי 37 שנים ניתן לגלות משהו, אלא אם יש משהו מאוד מאוד רציני". הוא הוסיף כי "יכול להיות שהצוות מנסה כיוון חקירה חדש, כי היום השתכללו האפשרויות ויש אפשרות לגלות דברים באמצעות D.N.A, אבל עדיין צריך לעשות איתו השוואה למשהו, אני לא רואה למה יש להשוות פה".

זמיר סיפר כי צוות החקירה שעסק אז בניסיון לפענח את הרצח, היה צוות מורחב. "צוות של 60 החוקרים הכי טובים במחוז חקרו במשך שלושה חודשים ולא גילינו דבר. לא היה כיוון שלא נבדק, הפכנו אבן-אחר-אבן. לאחר שמיצינו את כל העבודות הרבות ולא נשאר נושא שלא נבדק, הוא הועבר ליחידה המרכזית לצוות מצומצם".

"אם המניע היה חבלני, הארגון האחראי היה רוצה לפרסם זאת"

הוא שלל את האפשרות שהועלתה לגבי מניע לאומני חבלני. "לא היה נראה לנו שהמניע חבלני, כי אז הארגון האחראי היה רוצה לפרסם את זה", הוא אמר. "במושגים של אותם זמנים, אם זה היה חבלני, יכלו למצוא את הגופה גם בלבנון. מהיום הראשון סברתי שמדובר באירוע פלילי נקמני, כי הייתה נטייה להעלים את הילדה לחלוטין".

"היה אז יום אביבי ואנשים טיילו לכיוון הים, על רחוב רוטשילד בבת ים, ממנו היא נעלמה", הוא שחזר. "איש לא ראה ולא שמע שום פרט. היא הייתה אמורה להגיע לחברה שלה, מרחק של 200 מטר, ולא הגיעה. במקרה גילינו את הראש, אחרי 10 ימים".

"הכיוון הנקמני היה נראה לנו יותר"

הוא שלל גם את האפשרות שהרוצח היה עבריין מין: "למה שפדופיל יבתר אותה לחתיכות ויזרוק לים? זה דבר נדיר. לכן, הכיוון הנקמני היה נראה לנו יותר. רצו שההורים לא יראו ולא ידעו מה קרה עם הילדה. נחקרו קרובי משפחה, חברים, ולא הגענו לתוצאות".

מפקד המשטרה לשעבר אמר כי הוא "מאחל בהצלחה לצוות החקירה, אבל עדיין סבור שזה מקרה מאוד קשה לפענוח". הוא ציין כי גם אם יימצא הרוצח, "יש התיישנות אחרי 20 שנה על רצח ואי אפשר להעמיד לדין".