פרנץ קפקא

אחרי מאבק של 12 שנים: מאות כתבי יד מקוריים של קפקא נחשפו בספרייה הלאומית

פריטים של הסופר היהודי, ביניהם איורים ששירבט, טיוטות של כתבים וטקסטים בעברית שתרגל, נחשפו לאחר שהוצאו מהארכיון. עלות כל עמוד - 100 אלף דולר
איתי דודי
07 באוגוסט 2019
13:02

אחרי מאבק משפטי שארך 12 שנים: מאות פריטים בכתב ידו המקורי של הסופר היהודי פרנץ קפקא נחשפו היום (רביעי) בספרייה הלאומית. בין הפריטים - איורים ששירבט, וטיוטות של כתבים שלא ראו אור מעולם. בין הכתבים שנחשפו לראשונה: "מכתב לאבא", שלוש גרסאות שונות של "חתונה בכפר" והמחברת עם סקיצות רעיונות, וטקסטים בעברית שתרגל.

כתביו המקוריים של קפקא. צילום: באדיבות עיזבון מקס ברוד והספרייה הלאומית

המאבק המשפטי להביא את הכתבים מהארכיון של חברו מקס ברוד עלה מיליון שקלים. הכתבים של קפקא וברוד הגיעו לספרייה הלאומית למשמרת, וכל עמוד בכתב ידו המקורי של קפקא עלה 100 אלף דולר. החומרים נאספו ממקורות שונים, בהם כספות בתל אביב ושוויץ. חלק מהחומרים הגיעו ממשטרת ברלין, שהעבירה שישה ארגזים עם חומרים מקוריים שנגנבו ונמצאו על ידה.


פרנץ קפקא היה סופר יהודי יליד פראג שכתב בשפה הגרמנית ונחשב לאחד מגדולי הסופרים של המאה ה-20. בין כתביו הבולטים: הרומנים "המשפט" ו"הטירה". כתביו עוסקים במצבו של האדם המודרני העומד מול מערכות ביורוקרטיות רבות עוצמה, בהשפעת הטכנולוגיה על החברה וברגשות ניכור ואטימות ביחסים בין בני האדם.

איור מקורי של קפקא
איור מקורי של קפקא. צילום: באדיבות עיזבון מקס ברוד והספרייה הלאומית

הסופר היהודי, על אף חייו הקצרים, הספיק להטביע את חותמו המיוחד בלב ליבה של התרבות המערבית, והביטוי "עולם קפקאי" אף הפך לביטוי שגור המתאר עולם אפל, קודר ומאיים, שבתוכו תועים גיבורים חסרי ישע ונטולי יכולת בניסיון כושל להתמודד עם מר גורלם. קפקא הוא אולי הסופר שהיטיב לבטא את חוסר האונים המתגבר של הקיום האנושי בעידן המודרני.