מעצר המחבל תאמר ראג'ח רג'בי בחברון
צילום: דובר צה"ל

"המחבל היה מופתע": מפקד הפלגה שעצרה את מתכנן פיגוע התופת בירושלים משחזר

אחרי שקיבלו את המידע המודיעיני משב"כ, לוחמיו הוקפצו לעצור את המחבל שהכין מטען לפיצוץ בירושלים. בריאיון לרשת ב משחזר רב סרן ג': "הגענו עם המחבל, אדם גדול פיזית, למטע זיתים ששם החביא מטען של 3 קילו שיכול לפוצץ אוטובוס"
בחצי היום
07 באוגוסט 2019
14:08

פאודה גרסת המציאות: רב סרן ג' הוא מפקד פלגה בדובדבן שהוביל את הכוח שביצע בחודש יוני את מעצר חוליית מחבלי חמאס בחברון שתכננה לבצע פיגוע תופת בירושלים. היום (רביעי), יממה אחרי פרסום חשיפת החולייה, הוא משחזר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית ב"חצי היום" בכאן רשת ב את רגעי המעצר הדרמטי של מתכנן הפיגוע, תאמר ראג'ח רג'בי, בן ה-22.

"אנחנו נכנסים לתמונה ממש בשלב הגעת המידע המודיעיני הראשוני משב"כ על המבוקש", הוא מספר. "כוח שנמצא פה במהלך השבת מקבל את ידיעת הזהב הזאת. אנחנו מתארגנים מהר על הציוד ותוך כדי נסיעה אנחנו מבצעים נוהל קרב".

"הכוח מבצע תפיסה, הוא מופתע, לא מספיק לעשות כלום"

"אנחנו מגיעים לחברון", הוא משחזר, "המחבל עצמו הוא אדם גדול פיזית. הלוחמים שלנו, שמאומנים בקרב מגע ובכל מה שקשור לתפעול קרוב, מגיעים לשם כשהמחבל ערני. הכוח מבצע את התפיסה שלו לעיני כמה מקומיים, בלי התנגדות. הוא מופתע, לא מספיק לעשות כלום, ואנחנו מוציאים אותו משם, תוך 3 שעות".


לדבריו, "השתמשנו במבצע הזה בכל היכולות שלנו. ההפתעה פה היא נקודת ההכרעה. מדובר במחבל שמנהל חיים, הולך מהבית לעבודה, והייתה פה אינדיקציה ספציפית על משהו מאוד ממוקד כשהיינו צריכים לפעול נורא מהר. העניין במעצר הזה ספציפית זה הזמן. אם היינו מאחרים בכמה דקות, המעצר כבר לא היה רלוונטי".

"אנחנו מוצאים מטען של 3 קילו חומר נפץ, שיכול לפוצץ אוטובוס"

"בשלב הזה", הוא ממשיך, "לוחמים דוברי ערבית מדברים איתו, מנסים להבין לגבי מעבדת חומרי הנפץ שהוא הקים ממש מתחת לבית, ושב"כ מתחברים לתחקור האירוע. אחרי המעצר אנחנו מתפצלים. כוח אחד נמצא עם המבוקש במעבדת הנפץ. כוחות אבטחה גדולים מאבטחים את הכוח בתוך מעבדת הנפץ. כוח נוסף הולך עם המבוקש עצמו לעבר מטע זיתים ששם הוא החביא את המטען. אנחנו מגיעים למקום, מוצאים מטען גדול של שלושה קילו חומר נפץ, ושם מבצעים נטרול שלו ביחד עם הכוחות החטיבתיים. זה מטען מאוד משמעותי שיכול לפוצץ אוטובוס, אנשים, מכוניות".


במבט לאחור, הוא מעיד על תחושת סיפוק שאחזה בלוחמים, כשהבינו את גודל האירוע שהיה עלול לצאת אל הפועל. "אחרי שאנחנו מוצאים את המטען ומבינים שהיה מדובר פה בפיגוע משמעותי, שהוא תכנן לבצע פיגוע והיה חלק מחולייה רצינית מאוד - זה שלב שהלוחמים מרגישים משמעות". 

"יש התפתחות גדולה בניסיונות חמאס עזה לגייס אנשים לחמאס יו"ש"

הפיגוע הזה שסוכל, מתברר, הוא טיפה בים. "בין הסיכולים שאנחנו מבצעים לילה-לילה, אנחנו מבינים שיש התפתחות מאוד גדולה בשיח בין חמאס עזה לבין חמאס ביהודה ושומרון", הוא מעיד. "המוקדים המרכזיים הם דווקא בחטיבה המרחבית יהודה. יש הרבה התקשרויות באמצעים אלקטרוניים, באינטרנט וכו', בניסיונות לגייס אנשים ביהודה ושומרון מרצועת עזה, ואנחנו מסכלים הרבה מאוד אנשים כאלה. יש תשתית של חמאס באזורים האלה והרבה ניסיונות, בשביל זה אנחנו פה".

על ההשוואה בין סדרת האקשן "פאודה" לפעילות לוחמיו, הוא אומר: "אנחנו עושים פה דברים מאוד מאתגרים, הרבה פעמים זה מתעלה על מה שקורה בפאודה".