סלומון טקה

"סלומון הרים אבן - אחרי ירי": העדות שסותרת את גרסת השוטר

עד היום, יותר מחודש אחרי שסלמון טקה נורה, לא נשמעו גרסאות עדי הראייה שעמדו מטרים ספורים ממנו, ונורו גם הם על ידי קצין המשטרה. בחקירותו טען היורה שהאירוע החל כשניסה למנוע מכמה נערים לשדוד נער צעיר מהם. על פי העדות שנחשפה בכאן חדשות, סלמון טקה לא היה כלל בתחילת האירוע
נופר משה-פרדו
07 באוגוסט 2019
20:09

עד היום, יותר מחודש מאז נורה סלומון טקה, לא נשמעה גרסת עדי הראייה, שעמדו מטרים ספורים ממנו ונורו גם הם על ידי קצין המשטרה. הערב (רביעי) נחשפה בחדשות הערב בכאן 11 עדות, ולפיה טקה כלל לא היה במקום כשהתחילה ההתרחשות. על פי העדות, שתואמת לעדותם של אחרים, טקה הרים אבן – לאחר שהשוטר כבר ירה לעבר הנערים ופספס.


עוד עלה כי טקה התערב וניסה לסייע לנערים בוויכוח עם קצין המשטרה, שחשד כי הם שודדים ילד קטן מהם. "השוטר בא אליו, אמר לו, מי אתה? מה אתה עושה פה? סלומון אמר, אני חבר שלהם, מה אתה רוצה מהם? והשוטר אמר, אני רוצה לקחת אותם לתחנה, הם שודדים ילד קטן. סלומון אמר לו 'זה לא הם'. השוטר אמר: 'אני אקח גם אותך, תשתוק'", נאמר בעדות.

טקה והשוטר המשיכו להתווכח והתקדמו לאורך הרחוב, וזמן קצר לאחר מכן נשלף האקדח. "הוא איכשהו הוציא את האקדח בהתחלה, אני זוכר. ואז בום עשה ככה על כולנו. אחד הילדים התכופף והתחיל לצרוח, ואז אני כזה ברחתי. בום, ככה ירה, פספס. ואז סלמון הרים אבן. אמר אל תירה אל תירה, אני מגן על עצמי. ואז סלמון רץ והאבן עפה לצד כזה. הוא הסתובב ככה, בום ירה בו. סלמון המשיך ככה טיפה ונפל", הוסיף הנער.

על פי עדותו של קצין המשטרה, נזרקה לעברו האבן ורק לאחר מכן הוא שלף את האקדח, אך לפי העדות שנחשפה הערב, ירה השוטר לעבר הנערים ורק אחרי כן טקה הרים את האבן. ממצאי הדוח הבליסטי קבעו שהקצין ירה לכיוון הרצפה, אבל גם היום לאחר פרסום ממצאי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), העד טוען שהקצין ירה ישירות על הנערים.

קו ההגנה של הקצין הוא שחש סכנה מיידית לחייו ולחיי משפחתו, אך על פי העד שעמד מטרים אחדים מטקה, המשפחה של הקצין לא הייתה כלל באזור. "לא היה אף אחד, אני זוכר, הוא לא הסתכל על שום דבר, רק עלינו", אמר העד והוסיף כי גם אחרי שטקה שכב מדמם על הקרקע, השוטר לא התקשר לכוחות ההצלה, אלא לחבריו ואמר להם – "בואו קחו אותי".

השבוע הודיעה מח"ש כי אין תיעוד מצולם של האירוע, ושלב החקירה כבר הסתיים. כעת, יצטרכו פרקליטי המחלקה להכריע בין העדויות הסותרות של הקצין היורה ועדי הראייה.

שלשום פורסם תיעוד בלעדי מהרגעים שאחרי הירי בסלומון טקה. מצילומים חדשים של הרגעים הראשונים אחרי המקרה ניתן להסיק כי הנערים בזירה הבינו את גודל האירוע ואת השלכותיו. בסרטון נשמעים הנערים צועקים: "זה בסך הכול ילד, מה זה פה הארלם?". במקביל הוציאו במחלקה לחקירות שוטרים הודעה חריגה שבה נאמר כי "הפרסומים על תיעוד ויזואלי של אירוע הירי - שגויים".

בסרטון שצילמו חבריו של טקה מיד לאחר המקרה הקשה, ניתן לשמוע אותם צועקים: "מה אתה דפוק? הוא ירה בו. זה בסך הכול ילד, מה המחשבה?". מכשיר טלפון אחד לפחות הוחרם במסגרת החקירה, ועדיין לא הוחזר. ייתכן שבמכשיר זה קיימים תיעודים נוספים מהזירה.