היורה בטקסס פטריק קריוזוס
צילום: אי-פי

היורה באל-פאסו הודה: תכננתי להרוג מקסיקנים

חוקר אמריקני סיפר לסוכנות הידיעות AP שהיורה באירוע בו נהרגו 22 אנשים הודה מיד בחקירתו על כוונותיו
בן יניב
10 באוגוסט 2019
03:31

חוקר המעורב בחקירה של אירוע הירי בשבוע שעבר בסניף וולמארט באל-פאסו טקסס, שבארצות הברית, סיפר הלילה (שבת) לסוכנות הידיעות AP כי היורה, פטריוק קריוזוס, הודה באופן מיידי בחקירתו שכוונתו הייתה להרוג מקסיקנים.

אמו של קריוזוס התקשרה למשטרה ואמרה שהיא מודאגת מכך שבנה מחזיק בנשק. עורכי דינה אמרו בחמישי לרשת CNN שהיא שוחחה עם משטרת אלן שבטקסס, ונאמר לה שבנה בן ה-21 רשאי לרכוש נשק. לפי הדיווח המשטרה המקומית לא סיפקה תיעוד של שיחות אלה, וטרם ידוע אם מדובר באותו נשק בו השתמש לביצוע הטבח.

באירוע הירי נהרגו 22 בני אדם ולפחות 32 נפצעו. תחילה רצח היורה, פטריק קרוזיוס, כמה מוכרים בסניף של רשת וולמארט, ואז המשיך לקניון הסמוך - שם נלכד. רוב האנשים ששהו בזירה בעת הירי היו משפחות שבאו לקניות לקראת פתיחת שנת הלימודים.

לפני מסע ההרג, פרסם קרוזיוס באתר שבו יוצאים לאור גם פרסומים אנטישמיים רשומה בת ארבעה עמודים שבה כתב כי הוא מאמין שכוחות הביטחון יהרגו אותו, וכי החליט לנקוט בפעולה במחאה נגד הגירת היספאנים לארצות הברית. "אני בסך הכול מגן על המדינה שלי מהשתלטות אתנית", כתב.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר לאחר מעשי הטבח באל פאסו בטקסס ובדייטון באוהיו, שבהם נהרגו 31 בני אדם ונפצעו עשרות נוספים, שהם פשע נגד האנושות וקרא לאזרחי ארצו להוקיע את האידיאולוגיה הדוגלת בעליונות הגזע הלבן, את הגזענות ואת הדעות הקדומות. "אין מקום בארצות הברית לשנאה - היא מעוותת את הדעת ועושה שמות בלב ובנפש", אמר טראמפ בנאום לאומה מהבית הלבן. הוא התחייב לפעול בנחישות כדי למגר את מעשי הטבח ההמוניים. קודם לכן קרא טראמפ לקונגרס להתאחד כדי לחוקק חוק המחמיר את בדיקות הרקע למי שמבקשים לקנות נשק.