הנשק שנמצא על המחבלים

צה"ל: "סוכל פיגוע גדול, המחבלים לבשו מדים"

דובר צה"ל הגיב לניסיון החדירה לפנות בוקר: "אין שום סיכוי שהם פעילי ריסון שבאו לעצור מישהו, זה ניסיון להסיר אחריות". ברשות המחבלים היה תיק רפואי עם חומרי הרדמה. דובר חמאס בתגובה ראשונה: ישראל ביצעה פשע נגד קבוצת "צעירים זועמים"
רועי קייס, איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
10 באוגוסט 2019
11:13
עודכן ב 20:28

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, התייחס היום (שבת) להיתקלות של כוח צה"ל בחוליית המחבלים שניסתה לחדור לשטח ישראל לפנות בוקר. לדבריו, סוכל פיגוע גדול - טרם ברור אם כוון כלפי אזרחים או חיילים. "אין שום סיכוי שהתיאוריה עם פעילי ריסון שבאו לעצור מישהו נכונה. ארבעתם מאורגנים כדבוקה. הציוד שלהם - אין אותו לפעילי ריסון. זה ניסיון להסיר אחריות", הבהיר מנליס. עוד הוסיף דובר צה"ל כי התצפיתניות זיהו מחבלים שהולכים בדבוקה אחת, חלקם זוחלים. "הם לבשו מדים מאולתרים, זו חולייה שהתכוננה לאורך זמן. יש גם תיק רפואי וכרגע נבדק מה יש בו".

דובר חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, מסר בתגובה ראשונה לתקרית כי ישראל ביצעה "פשע חדש נגד קבוצה של צעירים, הזועמים על הפשעים המתמשכים שלה, הטרור המאורגן שלה והמצור המתמשך על רצועת עזה. המשך הפשעים של הכיבוש וההתנהגות התוקפנית שלו, בנוסף למצור העושק על רצועת עזה, יגרום לצעירים הזועמים והמתקוממים להגיב באופן אינדיבידואלי על כך".

הג'יהאד האסלאמי הגיב על התקרית בגבול ואמר כי ישראל נושאת לבדה באחריות על הפשעים שלה ועל התוקפנות שלה. עוד נאמר כי "הטרור הישראלי לא יפיג את הזעם הגובר בנפשם של בני החורין. ההסתערות על מסגד אל-אקצא, המצור על עזה, הרס הבתים של האזרחים והפלישות המתמשכות לכפרים ולערי הגדה, בנוסף להפרות נגד האסירים, כל אלה הם אלמנטים שיביאו לפיצוץ שיגיע, כל עוד התוקפנות, הדיכוי והבנייה בהתנחלויות נמשכים".אתר חדשות פלסטיני בעזה מדווח כי שלושה מן המחבלים שנהרגו בהתקלות עם צה"ל, היו מאנשי כוח הריסוּן - משנה גרסה. כעת טוען האתר שמדובר בשלושה פעילים סלפים שפרשו מהזרוע הצבאית של חמאס לפני שלושה חודשים, וניסו לחדור לשטח ישראל. עוד נטען בדיווח המתוקן שכוחות צה"ל זיהו אדם ליד הגדר, שעה שהשלושה היו במרחק של עשרות מטרים ממנו - ואז החל הירי הישראלי. לדיווח אין אישור ממקור אחר, ושום ארגון ברצועה לא התייחס לפי שעה לתקרית.


ארבעת המחבלים נהרגו הבוקר בידי כוחות צה"ל, לאחר שניסו לחדור לשטח ישראל בדרום רצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי תצפיות זיהו אותם מתקרבים לגדר מצויידים ברובי קלצ'ניקוב, ברימוני יד ובמטול אר. פי. ג'י. החיילים פתחו באש, לאחר שאחד מהם חצה את הגדר. במהלך האירוע השליכו המחבלים רימון יד לעבר כוחותינו. אין נפגעים בקרב החיילים. גופות המחבלים מוחזקות בידי ישראל.

הנשק שנמצא על המחבלים. (צילום: דו"צ)