t
עימותים בהר הבית 11.08.19
צילום: רויטרס

המשטרה פתחה מחדש את הר הבית לעליית יהודים

ארבעה שוטרים נפצעו בעימותים עם מתפללים מוסלמים, במסגרת תפילות חג הקורבן • ביקורת בימין נגד נתניהו בגלל סגירת ההר • גורם מדיני: "לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה למנוע עליית יהודים" • עדכונים שוטפים
ורד פלמן
11 באוגוסט 2019
09:44
עודכן ב 11:24

המשטרה פתחה מחדש את הר הבית לעליית יהודים, לאחר שהבוקר (ראשון) הוחלט לסגור את ההר בשל מתיחות במקום ועימותים שפרצו בין כוחות משטרה למתפללים מוסלמים, שהגיעו לתפילת העיד אל אדחא - חג הקורבן. מהמשטרה נמסר בנוגע לעימותים: "אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים החלו להתגודד ולהפר את הסדר במקום, תוך שהם קוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים. מפקד מחוז ירושלים נתן הוראה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות".

כתוצאה מהעימותים נפצעו ארבעה שוטרים במצב קל עד בינוני. בנוסף, ברחוב אל ואד הגיא, הסמוך להר הבית, נפצע קל צעיר יהודי בן 18 מפגיעת בקבוק זכוכית.

לפי דיווחים פלסטיניים, לפחות 14 מתפללים נפצעו כתוצאה מהעימותים, ולפחות שניים נעצרו. בחלק מהדיווחים נמסר כי ראש מועצת הווקף, עבד אלעזים סלהב, בין הפצועים. המפגינים בהר קראו: "ברוח, בדם נפדה אותך אל-אקצא". גורמים בווקף אמרו לכאן חדשות כי מועצת הווקף הנחתה את המתפללים המוסלמים להישאר בהר הבית עד אחר הצהריים, כדי למנוע כניסה של מתפללים יהודים. לצד זאת, בווקף הבהירו כי לא נתנו הוראות להתעמת עם המשטרה. לפי הערכות, כ-80 אלף מתפללים מוסלמים הגיעו הבוקר להר הבית.


ראש הוועדה המוסלמית העליונה של ירושלים והמופתי לשעבר של העיר, עכרמה סברי, גינה את ההחלטה לאפשר עליית יהודים להר הבית. סברי אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לדרישותיהם של יהודים קיצונים עקב הבחירות הקרובות.בימין המאוחד נשמעה היום ביקורת חריפה על ההחלטה בבוקר לסגור את הר הבית לעליית יהודים, ונטען כי מדובר בהנחיה של נתניהו. "החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית", נמסר מהימין המאוחד. "ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה - תשנה את החלטתך".שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "אני קורא לראש הממשלה ‎בנימין נתניהו לכנס דחוף את הקבינט, ולקבל החלטה על פתיחת הר הבית ליהודים בשעות הקרובות. אדוני ראש הממשלה, אם אין לך אומץ לקבל את ההחלטה הזו לבד כנס אותנו וניקח אנחנו את האחריות. כבוד לאומי ועמידה נחושה מול הטרור הם האלף-בית של תפיסת הביטחון שלנו".

סמוטריץ' הוסיף עם פרוץ העימותים: "כשאתה נכנע לטרור ההרתעה נשחקת והטרור מקבל מוטיבציות ומתעצם. אני קורא לראש הממשלה להורות לכוחות הביטחון לפנות מיד את ההר מהמתפרעים בכוח, ולהורות על סגירתו לערבים לשלושת ימי החג הבאים".

בעקבות הביקורת, גורם מדיני הכחיש כי לנתניהו הייתה מעורבות כלשהי בהחלטה לסגור את ההר: "הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה. בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית". עם זאת, לכאן חדשות נודע כי ראש הממשלה כן היה מעורב בהיערכות המשטרה לקראת אירועי היום, כשבשבוע שעבר התקיימה הערכת מצב בלשכתו עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ונציגי משטרה בכירים, ביניהם המפכ"ל מוטי כהן ומפקד מחוז ירושלים.


באותה הערכת מצב הוצגו הערכות מודיעיניות של המשטרה, על אפשרות לעימותים בגלל עליית כמות גדולה של מוסלמים להר. הוחלט שמפקד מחוז ירושלים בשטח יחליט ביום ראשון בבוקר מה לעשות על בסיס הערכות מודיעניות באותו יום, כפי שהיה ביום ירושלים. בימים האחרונים היו קריאות למתפללים, בקרב גורמים דתיים ופוליטיים במזרח ירושלים, לעלות להר - זו אחת הסיבות שהבוקר כל ההערכות המודיעיניות התייחסו לנפיצות גבוהה.

ראש עיריית ירושלים לשעבר ח״כ ניר ברקת צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד היקר, ‏מנסיוני כראש העיר ירושלים, ההתחשבות במתפללים המוסלמים בחג הקורבן ראויה. אך אסור שהדבר יהיה על חשבון נחישות המשטרה ושמירת הסטטוס קוו המקובל עשרות שנים".


הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף בירך על ההחלטה שלא לאפשר ליהודים לעלות להר הבית: ״עליית יהודים להר הבית אסורה על פי ההלכה בתכלית האיסור, וראוי שתימנע עליית יהודים לאורך כל השנה. ירושלים תיבנה משמירת קדושתה ולא חלילה מחילולה, בפרט ביום תשעה באב בו אנו מייחלים לבניין ירושלים״.