גלעד ארדן בהר הבית ב-2015
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן על המהומות בהר הבית: "הכול היה צפוי, פוליטיקאים ליבו את היצרים"

השר לביטחון הפנים גיבה את המשטרה ומתח ביקורת על הטענות נגד סגירת ההר בבוקר: "זה המון בורות של פוליטיקאים ואינטרסים שלהם לקראת הבחירות". מפקד מחוז ירושלים: "כשהבנו שהכול מתגלגל למניעת עליית יהודים על ידי קומץ, השתמשנו בכוח"
בחצי היום
11 באוגוסט 2019
13:14

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס היום (ראשון) לעימותים בהר הבית בין שוטרים למתפללים מוסלמים, ולפתיחת ההר לעליית יהודים. בריאיון לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בכאן רשת ב גיבה השר את התנהלות המשטרה: "כל מה שקרה הבוקר בהר היה צפוי מראש. נערכנו לכל התרחישים".

ארדן הוסיף: "הייתה גם הסתה של המופתי הפלסטיני ושל הווקף. הם סגרו את המסגדים בירושלים כדי שכמה שיותר מוסלמים יגיעו להר הבית, ודחו את שעת התפילה כדי לנסות להשאיר כמה שיותר מוסלמים בהר".

האזינו לריאיון עם גלעד ארדן בכאן רשת ב

השר לביטחון הפנים מתח ביקורת קשה נגד הטענות בבוקר, על כך שראש הממשלה הנחה לסגור את ההר לעליית יהודים מתוך כניעה למוסלמים. "זה מצטרף להמון בורות של פוליטיקאים ואינטרסים שלהם לקראת הבחירות", אמר ארדן. "אנשים שמעולם לא התעניינו בנושא, לא ביקרו בהר, לא דיברו על הסטטוס קוו, הוציאו הודעות וליבו עוד יותר את היצרים.

"המדיניות שלי ושל ראש הממשלה, שהתווינו אותה למשטרה, היא לעשות הכול כדי לאפשר בסוף את ביקורי היהודים. המשטרה כל שעה חצי שעה עושה הערכת מצב, ומפקד המשטרה בשטח מקבל החלטה. לא פוליטיקאים משפיעים, לא לחצים ולא ציוצים".

עוד אמר ארדן: "עשרות שנים, בכל ימי החג של המוסלמים שבהם יש תפילות, הר הבית היה סגור למבקרים כל היום. בשנים האחרונות קרה ההיפך. הריבונות התחזקה, ומספר המבקרים היהודים גדל ב-350% ב-2018 לעומת 2014".


גם מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד התייחס לאירועים היום ואמר: "ב-07:30 היו מעל ל-60 אלף מוסלמים בהר. היה נכון במסגרת האיזונים לאפשר למוסלמים לעלות להתפלל, וליהודים להשהות את העלייה. כשהבנו שהכול מתגלגל למניעת עליית יהודים על ידי קומץ, השתמשנו בכוח. פיזרנו אותם ואפשרנו ליהודים לעלות".

ניצב ידיד הוסיף: "אני לא מכיר את המושג סטטוס קוו. מהיום שאני מכיר את המקום, תפילת הבוקר של החג (המוסלמי) מתחילה ב-06:30 בבוקר, באורח פלא הם שינו את התפילה ל-07:30 בבוקר".

כתוצאה מהעימותים היום, במסגרת תפילת חג הקורבן, נפצעו ארבעה שוטרים במצב קל עד בינוני. בנוסף, ברחוב אל ואד הגיא, הסמוך להר הבית, נפצע קל צעיר יהודי בן 18 מפגיעת בקבוק זכוכית. לפי דיווחים פלסטיניים, לפחות 14 מתפללים נפצעו, ולפחות שניים נעצרו. 


לאחר העימותים, המשטרה פתחה מחדש את הר הבית לעליית יהודים, לאחר שבבוקר הוחלט לסגור את ההר. בימין המאוחד נשמעה ביקורת על ההחלטה בבוקר לסגור את הר הבית לעליית יהודים, ונטען כי מדובר בהנחיה של נתניהו. "החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית", נמסר מהימין המאוחד. "ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה - תשנה את החלטתך".