ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד החינוך: אין תקציב לסייעות לילדים הסובלים מאלרגיה למזון

20 יום לפתיחת שנת הלימודים. במשרד אומרים שלצורך מימון 3,000 הסייעות הללו חסרים 70 מיליון שקלים. המחסור הזה מצטרף למחסור גדול יותר של כחצי מיליארד שקלים לחינוך המיוחד
לירן כוג'הינוף
12 באוגוסט 2019
08:38

20 יום לפתיחת שנת הלימודים, במשרד החינוך אומרים הבוקר (שני) כי אין תקציב לסייעות לילדים הסובלים מאלרגיה למזון. זאת למרות שהובטח תקציב ליותר מ-3,000 סייעות. במשרד אומרים כי לצורך מימון הסייעות הללו חסרים 70 מיליון שקלים.

המחסור בתקציב לסייעות מצטרף למחסור גדול יותר של כחצי מיליארד שקלים לחינוך המיוחד. מחסור שעלול לגרום לשיבושים בפתיחת שנת הלימודים. במשרד החינוך טוענים כי המחסור נובע מגידול משמעותי במספר התלמידים שזכאים לשירותי החינוך המיוחד.

נוסף על כך, במשרד מזהירים כי בין השאר צפויים שיבושים בשעות הטיפול וההוראה לתלמידי החינוך המיוחד שיופחתו, יהיו פחות ימי פעילות בחופשות, ילדים עם אוטיזם יישארו ללא מסגרת, תלמידים עם אוטיזם יקבלו ארבע שעות פחות, יווצר חוסר ב-350 כיתות לימוד, מחסור בשעות טיפול ובשירותים רפואיים וסייעות. 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב: "משרד הבריאות לא מעביר את חלקו בתקציב הסייעות. בשנה שעברה משרד האוצר העביר את החלק של משרד הבריאות". על המחסור בתקציב לכלל מערכת החינוך המיוחד אמר: "אני דוחה את האשמות האוצר על שיש לנו תקציב עתק. יש גידול בילדים בחינוך המיוחד".

האזינו לריאיון המלא עם אבואב

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "תקציב החינוך לשנת 2019 העומד על יותר מ-60 מיליארדי שקלים סוכם בין משרדי החינוך והאוצר ואושר בממשלה ובכנסת. במסגרת התקציב האמור ניתנו גם תוספות ייחודיות שסוכמו בין המשרדים לתוספות משאבים לחינוך המיוחד".

עמותת יה"ל - העמותה לאלרגיות מזון, התייחסה לביטול הסייעות לילדים אלרגים ומסרה: "למעלה מ-3,000 ילדים במערכת קיבלו התחייבות שלטונית ממשרד החינוך, התחייבות שלא ניתן לחזור ממנה, כי יוקצו עבורם סייעות רפואיות בשנת הלימודים הנוכחית. אנו סמוכים ובטוחים כי המשרד ומנכ"לו שמואל אבואב ידעו לעשות כל מה שנדרש כדי לקיים את ההתחייבות הזו. אנו משוכנעים שגם משרד האוצר ידע לתעדף חיי אדם ושמירה עליהם לפני כל שיקול אחר".

כפי שפורסם בכאן חדשות, כחלק מתוכנית הקיצוצים בממשלה משרד החינוך יסבול מקיצוץ של כ-80 מיליון שקלים. תוכניות חינוך משלימות, כמו יום הלימודים הארוך, בניית כיתות חדשות והחינוך המיוחד, ייפגעו.