רוזמרי ובנה בדיון בבית המשפט על גירושם
צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

סופית: האם ובנה בן ה-13 גורשו לפיליפינים

רוזמרי ורוהן פרס המריאו מישראל לאחר שאתמול הורדו ממטוס ברגע האחרון. מחר אמור היה להתקיים דיון בעניינם בבית משפט
נופר משה פרדו
13 באוגוסט 2019
00:05

רוזמרי פרז, עובדת זרה מהפיליפינים ששהתה בישראל שלא כחוק ובנה בן ה-13 רוהן גורשו הלילה (שני) מישראל לפיליפינים. זאת, לאחר שאתמול בלילה סירבה האם לשתף פעולה כשהועלתה יחד עם בנה למטוס שהיה אמור להחזירם למדינת הולדתה. עקב כך, השניים הורדו ממנו והוחזרו אל מתקן המעצר בנמל התעופה בן גוריון. מחר היה אמור להתקיים דיון בעניינם בבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב.


רוזמרי ובנה רוהן, תלמיד בית הספר ביאליק רוגוזין בתל אביב, נעצרו בשבוע שעבר. שלשום נדחו הערעורים שהגישו לבית הדין לעררים ולבית המשפט המחוזי בתל אביב. מאוחר יותר דחה גם בית המשפט העליון בקשה למתן צו מניעה לביצוע הגירוש. חבר הכנסת עופר כסיף מחד"ש-תע"ל ניסה להיפגש עימם שלשום במתקן המעצר אך הדבר נמנע ממנו, לדבריו בניגוד לחוק חסינות חברי הכנסת.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "בשעה 23:00, בטיסה למנילה דרך בנגקוק, הוטסו האם הפיליפינית רוזמרי ובנה רוהן בליווי שתי נציגות של רשות האוכלוסין. רוזמרי נמצאת בישראל 12 שנים שלא כחוק ביודעין, במהלכן לא עסקה בסיעוד אלא בעבודות נקיון. היא עוכבה בחודשים האחרונים בגין שהיה בלתי חוקית והתחייבה, כמו מעוכבות אחרות, לצאת בתום שנת הלימודים של בנה. 

"האם לא עמדה בהתחייבותה ולא עזבה. לפני כשבוע נעצרה. בית הדין קבע כי לא נפל פגם בהליך מעצרה וכי 'מפתחות הכלא נמצאים בידי האם'. עוד באותו יום דחו בית המשפט המחוזי ובית משפט עליון בקשת האם ובנה להוציא צו מניעה להרחקתם. אמש, כאמור, הוטסו השניים למדינתם ולמשפחתם בפיליפינים".

ח"כ עופר כסיף מסר  בתגובה: "הגירוש של רוזמרי ורוהן פרז הוא ביטוי של רוע טהור מצד שלמה מור יוסף מנכ"ל רשות הגירה, שר הפנים ופקידיהם. בדרך לגירוש בטרם הכרעת שופט, הם דאגו לכלוא אותם, למנוע מהם לקחת מזוודות, לאסור על הילד להיפרד מחבריו, לסכל ביקורי אצלם לבדוק לשלומם, ולבסוף אפילו למנוע הכנסה של קצת שוקולד לילד שהואבס בגלולה המרה ביותר בחייו.

"כל אלו מלמדים אותנו כי לא ביצוע החוק עמד לנגד עיניהם של דרעי ומור-יוסף, אלא החלטה מרושעת לעשות מרוהן ומאמו דוגמא לסבל שהם יכולים להסב למועמדים לגירוש. דרעי ומור-יוסף ילכו לישון הלילה ביודעם כי השחיתו חיים של ילד רק כי אינו יהודי".