חיילים בפעילות. למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

דוח נציב קבילות החיילים: אלימות, השפלה וגזענות מצד קצינים

מ"מ נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון: "יש מפקדים שאינם מודעים להשלכות ההרסניות של שיח בוטה ופוגע המתרחש לעתים תוך הלבנת פני פקודיהם ברבים"
כרמלה מנשה
13 באוגוסט 2019
12:00

אלימות פיזית ומילולית, השפלה בווטסאפ וגזענות: דוח נציב קבילות החיילים שפורסם היום (שלישי) קובע כי ב-2018 חלה ירידה בהיקף התלונות של חיילי צה"ל. בשנה שעברה הוגשו לנציב קבילות החיילים כ-6,750 קבילות, ירידה של 3% לעומת 2017. עם זאת, שיעור התלונות שנמצאו מוצדקות עלה מעט ל-61%. כמו כן, חלה עלייה של 16% בתלונות של חיילי מילואים.

תת אלוף במילואים איתן דהן, ממלא מקום נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון, כתב בהקדמה לדוח: "למרבה הצער, מספר לא מבוטל של קבילות מצביע על כך שלא זו בלבד שחלק מהמפקדים אינם מודעים לזכויות פקודיהם, יש מפקדים שאינם מודעים להשלכות ההרסניות של שיח בוטה ופוגע המתרחש לעיתים תוך הלבנת פני פקודיהם ברבים. לעיתים, השיח פוגעני, אלים, בלתי ראוי ואף חמור מכך - מה שמעצים משמעותית את הפגיעה בפרט. מפקדים אינם בקיאים בפקודות הצבא".

הדוח מציג תמונה עגומה לפיה קיימת אלימות פיזית של מפקדים כלפי פקודיהם, לצד אלימות מילולית ושיח פיקודי לא ראוי. בין היתר באמצעות שיחות ווטסאפ גלויות. מרבית התלונות מגיעות מחיילים המשתייכים לאוכלוסיות מיוחדות, חרדים, בודדים, מתנדבים ועתודאים. עוד עולה מהדוח כי מפקדים לא יודעים כיצד להתמודד מול אוכלוסיות אלה. אחת הדוגמאות המופיעות בדוח מתארת תלונה של חייל ממוצא אתיופי נגד מפקד שהתבטא במסדר ערב באופן גזעני, ובוטה כלפי חיילים אתיופים במחלקה: "חייכו כדי שיראו אתכם בחושך". המפקד הועמד לדין משמעתי בעקבות אמירה זו.

בחלק בדוח הנוגע לתלונות בדבר אלימות פיזית הופיעו הדוגמאות הבאות: מפקד ששבר את ידו של חייל במהלך תרגיל, קצין שבעט בחייל שנרדם במטווח, קצינה שסטרה לחייל במשמרת, קצינה אחרת שסטרה לחיילת ובעטה בה. במקרה אחר שפורט בדוח, מפקד הורה לחייל להסיר תחבושת שקיבל מחובש בשבוע שדאות לפני הזחילה, כי פנה לחובש ללא רשות.

הדוח מתייחס בהרחבה גם לעוול שנגרם לחיילים בתחום הרפואה, ומפרט פגיעה בזכויות יסוד, אי מימוש הפניות רופא או פטורים, פער בשירותים הרפואיים, פערי תיעוד מהותיים מקצועיים וצמצום בכמות המטפלים.

בדוח גם צוין שיש עלייה גם בתלונות של מועמדים לגיוס. תחת הסעיף המפרט מקרים שבהם מפקדים החליטו להחמיר על דעת עצמם עם כללי ההופעה והלבוש הקבועים בפקודות הצבא נכתב: "תמונה מדאיגה של מענה לקוי ובלתי מקצועי לפניות של מועמדים לשרות, כולל מענה לבריאות הנפש של המתגייסים המעכב השלמת נתוני יסוד, מה שפוגע בסיכוי של אותם מתגייסים להתמודד על תפקידים משמעותיים".


חיילים בתרגיל בעזה (צילום: דובר צה"ל)

מצה"ל נמסר בתגובה לדוח: "צה"ל רואה בדוח כלי חשוב ללמידה והיכרות עם נושאים הדורשים בחינה וטיפול, ואמצעי לשפר את המענה הניתן למשרתים. בעשור האחרון פועלים בצה"ל מנגנוני בקרה וביקורת פנימיים שמטרתם להוביל לשיפור במגוון רחב של נושאים. צה"ל מחויב ללמוד את הממצאים להפיק את הלקחים, ולתקן את הדרוש תיקון".

תגובת הצבא לממצאי הדוח בנושא כבוד האדם וצנעת הפרט: "צה"ל פועל למגר מתוכו תופעות המנוגדות לערכיו ופועל ביד קשה כלפי הפועלים באופן שאינו מתיישב עם ערכים אלו"

תגובת הצבא לממצאי הדוח בנושא הרפואה: "חיל הרפואה פועל לילות כימים למתן שירותי רפואה איכותיים וזמינים לכלל המשרתים. כמצוין בדוח, בשנתיים האחרונות חלו שיפורים רבים בשירות, בין השאר בעקבות הכנסת פתרונות טכנולוגיים. כתוצאה ממאמצים ומשאבים רבים שהושקעו בעניין זה, איוש הרופאים בצה״ל עלה בשנים האחרונות ועומד על למעלה מ-85%. בתוך כך, עומד איוש הרופאים ביחידות הקצה המבצעי על 100%.

"צה"ל ימשיך לפעול על מנת לספק למשרתיו שירות רפואי זמין, מהיר ואיכותי, בין השאר באמצעות המשך איוש כוח אדם איכותי במגוון דרכי תעסוקה וצמצום הליכים בירוקרטיים".

תגובת הצבא לממצאי הדוח בנושא הגיוס: "יחידת מיטב פועלת ללא לאות לשיפור תהליך הגיוס לטובת המועמדים לשירות ביטחון. כחלק מכך, בוצעו מספר הליכים לשיפור הקשר בין המלש"בים למיטב, החל מקידום שקיפות תהליך המיון ועד למגוון ערוצי פניות מהירים המותאמים להם. בתחום בריאות הנפש, רח״ט תומכ״א קיבל את הדוח ועתיד לבררו במסגרת עבודת מטה".