הפגנה נגד גירוש ילדי האמהות מהפיליפינים

מנכ"ל רשות ההגירה על גירוש הפיליפינים וילדיהם: "מתעלמים מאחריות ההורים"

פרופ' מור-יוסף התייחס לגירוש העובדת הזרה רוזמרי פרז ובנה בן ה-13, ואמר בריאיון לכאן רשת ב: "אני מייצג מערכת, אבל ברמה האישית בוודאי שזה לא נוח לי. למדינת ישראל יש מדיניות הגירה כמו לכל מדינה בעולם"
בחצי היום
13 באוגוסט 2019
12:58

ברקע הגירוש הלילה (שלישי) של העובדת הזרה מהפיליפינים רוזמרי פרז ובנה בן ה-13, התייחס מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופ' שלמה מור-יוסף לסוגיית גירוש העובדים הזרים וילדיהם. בריאיון לתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב אמר מור-יוסף: "מסתכלים על הזווית של הילד, ומתעלמים לגמרי מהאחריות ההורית".

האזינו לריאיון עם פרופ' שלמה מור-יוסף בכאן רשת ב

מור-יוסף הסביר: "כל המצב הזה הוא לא נוח לי. אני פה מייצג מערכת, אני מייצג את העובדים שלי. אבל ברמה האישית בוודאי שזה לא נוח לי. זה נעים לראות את הילד הזה? לאיזה מצב האמא הביאה אותו? איך היא גוררת אותו ממקום למקום?

"יש במקרה הספציפי הזה נשים שהחליטו שיותר טוב פה מאשר בפיליפינים. הן יודעות שזה לא חוקי. אני לא מצפה שאמא תכניס ילד לסיטואציה הזאת, ואני לא מבין למה היא צריכה לגרור אותו להליכים משפטיים".

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה הוסיף: "למדינת ישראל יש מדיניות הגירה כמו לכל מדינה בעולם. המדיניות היא לשמור על האופי היהודי-דמוקרטי שלה ולשמור עליה לפי חוק השבות וחוק הכניסה לישראל. התפקיד שלנו הוא לנהל את כל המערכת הזאת.אנחנו נמצאים בצומת של עצבים חשופים של החברה הישראלית, ואנחנו מקיימים את מדיניות הממשלה, הכנסת ובית המשפט העליון.

"יש דברים שמדינה עושה, שהם לא נעימים אבל הם חיוניים או לשמירת ביטחונה, או לשמירת צביונה כמדינת חוק. בכל הקונפליקט הזה, עם כל המתחים האישיים וכל הסיפורים האנושיים הקשים - עם כל זה אנחנו צריכים להתמודד, ומי שנותן את הכיוון הכללי של המדיניות היא ממשלת ישראל".


רוזמרי פרז ובנה רוהן, תלמיד בית הספר ביאליק רוגוזין בתל אביב, נעצרו בשבוע שעבר בגין שהייה לא חוקית בישראל. השבוע נדחו הערעורים שהגישו לבית הדין לעררים ולבית המשפט המחוזי בתל אביב. מאוחר יותר דחה גם בית המשפט העליון בקשה למתן צו מניעה לביצוע הגירוש.

לנוכח הגירוש הזה, בקהילת האימהות הפיליפיניות יש כעת דאגה רבה, וכך גם בבית הספר ביאליק רוגוזין, שבו לומדים רבים מילדי העובדים הזרים. חלק מהאימהות והילדים מצאו מקומות מקלט אצל ישראלים, על מנת שלא ייעצרו ויגורשו.

אחד מהילדים הפיליפינים שנמלט השבוע מהמשטרה סיפר בשיחה עם כאן חדשות: "כשחזרנו הביתה לקחת דברים, היה מישהו שהתחזה ושאל את אמא שלי שאלות. לא היו לו מדים. ואז  הוא התחיל לרדוף אחריה. את אבא שלי הוא לא ראה. אני התחבאתי איזה 20 ליד מכוניות".