ג'ימבו ג'יי צילום: דניאל אליאור
דניאל אליאור

שאלון לשבת עם ג'ימבו ג'יי

הקסטה הראשונה שביקש מהוריו, הרגע שבו הוא החליט להקדיש את חייו למוזיקה ולאיזה תסריט ספציפי שעדיין לא נכתב, הוא חולם ליצור פסקול? ג'ימבו ג'יי מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
16 באוגוסט 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את ג'ימבו ג'יי.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
כשהייתי בגן, ובשנים הראשונות של בית הספר היסודי, הייתי הולך למטפלת אחרי בית הספר, כי שני ההורים היו בעבודה עד מאוחר. למטפלת שלי היה ילד בן 13 בשם רמי, שדי הערצתי, והוא מאוד אהב את אתניקס. ביקשתי מהורי קסטה שלהם ליומולדת 8. האלבום שקנו לי היה "יללת תן" ואני הייתי חורש אותו עוד שנים אחרי. השיר הכי המוכר ממנו הוא ההמנון הנצחי "תותים", אבל האהוב עלי היה שיר בשם "קלנדיה", אפילו שלא הבנתי בכלל מה אומרת המילה הזאת.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
"סלח לי אבי כי חטאתי" של רביד פלוטניק, מתוך האלבום החדש שלו "ועכשיו לחלק האמנותי". זה שיר שמצליח לדבר בצורה מעוררת התפעלות על הגאווה שבלהיות ראפר, ומצד שני להכניס אותה לפרופורציה ולשים זרקור על ההיבטים האמנותיים שבז'אנר. חוץ מזה יש לו פזמון שממש כיף לשיר.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
יש לי שיר שמעטים מכירים, שנגנז, מהאלבום הראשון, בשם "מה ההבדל" שכבר לא מבוצע בהופעות. בעיתון שצירפתי לאלבום ההוא היה כתב חידה שבסוף שולח לשיר שנמצא בלינק נסתר ביוטיוב. למעטים יש את הלינק הזה, והוא עדיין בגדר פנינה למעריצים בלבד.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פירסומו?
יש את שיר הנושא של האלבום הראשון, "בואו לפני". הוא החל כשיר יעודי לסרטון קידום של ההדסטארט לאלבום, והולחן בשניה וחצי, כי היינו צריכים לצלם למחרת את הסרטון. אני חושב שהיום יכולתי לפצח לו פזמון קצת יותר יצירתי, אבל יש מצב שהספונטניות ההיא, היא גם חלק מהקסם שלו.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
אחרי שעזבתי את העבודה היומית שלי במשרד, כדי להשקיע מאה אחוז באופרת הראפ "העיר הזאת" שרצה עד היום. אני זוכר את האופוריה שאחזה בנו, אחרי שהודיעו לנו שכל הכרטיסים נמכרו להופעה הראשונה. זה בהחלט הרגיש כמו דרך של היקום להגיד לי שעשיתי החלטה טובה.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
על לפרוש ממש - לא זכור לי שחשבתי, אבל היו בהחלט רגעים ששאלתי את עצמי אם על זה חלמתי. זה קרה בעיקר כשמופע שרץ יותר מדי זמן החל לשחוק אותי, ואז בדרך כלל זה סימן שהגיע הזמן להתחדש.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
הייתי מציל את "כנען 2000" של שבק ס. גם כי מוסיקלית זה אחד האלבומים האהובים עלי, אבל בעיקר כי יש בו קצת מהכל - גם שירי אהבה, גם סתם שירים בשביל הצחוקים ובעיקר טקסטים שיש בהם מחאה ותוכחה של ממש.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
הייתי שמח לכתוב מוסיקה לכל סרט מז'אנר סרטי האימה, שהוא ז'אנר שאני מאוד אוהב. למי שראה את הסדרה "צ'רנוביל" שיצאה לא מזמן, אני מאוד ממליץ להקשיב לפסקול שלה, שלהערכתי הוא מושפע מאוד מסרטי אימה. לגבי השאלה, אם ייצא סרט על ראפר רדוף שדים שנחטף על ידי "המסור" (סרט האימה הידוע) אני אשמח אם ירימו לי טלפון.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
כל שיר של אינפקציה. אם צריך לבחור אז "מה לאכול" המלנכולי.

לו לא היית מוסיקאי, מה היית?
חקלאי. יצא לי להתנסות בזה אחרי הצבא וזו העבודה היחידה, חוץ ממוסיקה ומשחק, שחשבתי שיכולה להתאים לי. הבעיה האמיתית מבחינתי שם זה השעות שבהן צריך לקום אני לא טיפוס שמתעורר לפני הזריחה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
אני עדיין לא בארגונים הלוגיסטיים של האירוע הזה, בקושי הצלחתי לבחור עם אשתי שיר חופה לא מזמן. בכללי אני לא חסיד גדול של תכנית אמנותית באירועים, אז אפשר לוותר מבחינתי.