t
מרזל וגופשטיין, ארכיון
צילום: פלאש 90

היועמ"ש: לפסול את התמודדות מרזל וגופשטיין

בחוות דעת שמסר מנדלבליט לוועדת הבחירות המרכזית הוא קבע כי יש לפסול על הסף את הבקשה לפסול את מועמדות כחול לבן, ולאפשר גם את התמודדות הרשימה המשותפת ואת התמודדות עוצמה יהודית כרשימה
אמוץ שפירא
13 באוגוסט 2019
19:28
עודכן ב 21:26

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש הערב (שלישי) את עמדתו בנוגע לבקשות לפסילת מועמדים לוועדת הבחירות המרכזית: על פי עמדתו, יש לפסול את מועמדותם של ברוך מרזל ובנצי גופשטיין, אך לא לפסול את התמודדות כל רשימת עוצמה יהודית; יש לדחות על הסף את הבקשה לפסול את רשימת יש עתיד; יש לדחות את הבקשה לפסול את מועמדות הרשימה המשותפת.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מנדלבליט כותב כי הוא ופרקליט המדינה סבורים, בהתאם להוראות החוק ולפסיקת בית המשפט העליון, שנגד מרזל וגופשטיין הצטברה מסה קריטית של ראיות ואף הרבה מעבר לכך, כלשונו, וממנה עולה תמונה ברורה, חמורה וחד-משמעית של הסתה לגזענות מצידם, באופן שיטתי ולאורך שנים. "עילת ההסתה לגזענות בעניינם של מרזל וגופשטיין", כותב מנדלבליט, "דומה בחומרתה ובהיקפה להתקיימותה של העילה בעניינו של ד"ר מיכאל בן ארי, שמועמדותו לכנסת ה-21 נפסלה על-ידי בית המשפט העליון".

לדבריו, "בעניינם של מרזל וגופשטיין מדובר בראיות מבוססות ביותר על הסתה לגזענות שנמשכת ברציפות שנים ארוכות, כולל בשנה האחרונה". זאת ועוד, הראיות שהצטברו בעניינם של מרזל וגופשטיין הן בהיקף ובמשקל גדול בהרבה מאלה שהצטברו בעניינו של בן גביר, שגם לגביו צוין כי "התקרב קירבה מסוכנת לקו האסור, שהחוצה אותו מנוע מלהתמודד בבחירות לכנסת". אם כך צויין לגבי בן-גביר, אין ספק שמרזל וגופשטיין חצו את הקו ונמצאים "בעומקו של האזור האסור". מנדלבליט אף ציין כי בכוונת הפרקליטות להגיש בקרוב את כתב האישום נגד גופשטיין שהיה אמור להיות מוגש בעבר אך הושהה. 

מרזל הגיב לעמדת היועמ"ש בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית כאן הלילה בכאן רשת ב: "היועמ"ש ופרקליט המדינה הם אנשים פוליטיים, שלא המתינו לתשובתי ופרסמו חוות דעת חד צדדית. במערכת המשפט אפילו לא מנסים להציג מראית עין של צדק". 

בעוצמה יהודית תקפו את את היועמ"ש ואת פרקליט המדינה: "למנדלבליט ושי ניצן יש מטרה אחת - להפיל את ממשלת הימין. גם שי ניצן וגם מנדלבליט יודעים מתמטיקה, מכירים היטב את המספרים ויודעים כי בלי עוצמה יהודית לא יכולה לקום ממשלת ימין. לכן הם עושים הכל כדי לפגוע בעוצמה יהודית, מתוך השקפה פוליטית טהורה". 

מנדלבליט התייחס במכתבו לבקשת עוצמה יהודית שלא לאשר את התמודדותה של הרשימה המשותפת וכתב כי חומר הראיות הכולל אינו מצדיק את הפסילה, "שכן לא הצטברה "מסה ראייתית קריטית" המתחייבת לשם פסילת רשימת מועמדים מלהתמודד בבחירות לכנסת.

על בקשת עוצמה יהודית לפסול את יש עתיד כתב מנדלבליט כי יש לדחות את הבקשה על הסף, שכן הבסיס הראייתי שהונח בתמיכה לבקשה הוא קלוש עד מאוד, "וממילא אינו עומד באמות המידה המחמירות לצורך פסילת רשימה". עוצמה יהודית הגישה את בקשת הפסילה נגד כחול לבן בטענה כי כמה מחברי יש עתיד שבכחול לבן התבטאו בגזענות כלפי הציבור החרדי, בהם יאיר לפיד, אלעזר שטרן ומיקי לוי.

מנדלבליט מסר חוות דעת לוועדה לקראת הדיון מחר בבקשות הפסילה, ואמר: "הבסיס הראייתי שמציגה עוצמה יהודית בבקשתה הוא קלוש עד מאוד - חמש התבטאויות בלבד לאורך יותר מחמש שנות פעילות של לפיד, אלעזר שטרן ומיקי לוי". הדיון בוועדה יתקיים מחר.

בשבוע שעבר תכננה מפלגת עוצמה יהודית להגיש לוועדת הבחירות המרכזית בקשה לפסול את חבר הכנסת יאיר לפיד מלהתמודד בבחירות הקרובות, בטענה כי התבטא בגזענות כלפי הציבור החרדי. אולם, עמדתו של מנדלבליט הייתה כי המגזר החרדי אינו עומד בהגדרה למונח גזענות, משום שאין הוא נבדל בצבעו, בגזעו או במוצאו הלאומי-אתני.

הרקע לדברים הוא הסערה שעורר סרטון התעמולה שפרסם לפיד, שבו נראתה קבוצת וואטסאפ של חברי הקואליציה הקודמת. בסרטון נראתה התכתבות ובה לכאורה בן דמותו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כותב: "אני רוצה את כל הכסף שיש לישראל".

בתוך כך הרשימה המשותפת דורשת מוועדת הבחירות לדחות את הבקשה של מפלגת עוצמה יהודית לפסול את השתתפותה בבחירות. ברשימה המשותפת אומרים כי מדובר בדרישה גזענית המבוססת על עובדות מסולפות. ועדת הבחירות תדון מחר גם בעניין זה.