ברק ולוין
צילום: פלאש 90

בעקבות המתקפה על המבקר: השר לוין מבקש לחקור את אהוד ברק

במכתב לפרקליט המדינה שי ניצן טען לוין: "דבריו המסיתים של ברק הינם העלבה אישית" • התנועה לאיכות השלטון הפגינה מול משרדו של המבקר במחאה על מניעיו שלטענתם "מעוררי ספקות"
אמוץ שפירא ויואב קרקובסקי
14 באוגוסט 2019
11:31

שר התיירות יריב לוין הגיש היום (רביעי) תלונה לפרקליט המדינה שי ניצן נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ובה הוא דורש ממנו לפתוח בחקירה נגד ברק בגין העלבת עובד ציבור. זאת בעקבות דבריו של ברק נגד מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בכמה כלי תקשורת שבהם כינה את המבקר "סמרטוט שמשרת את ראש הממשלה נתניהו". במכתבו טען לוין: "דבריו המסיתים והחמורים של מר ברק הינם על פניהם העלבה אישית של עובד ציבור, והלבנת פניו ברבים".


בד בבד, בתנועה לאיכות השלטון הפגינו היום מול משרד המבקר. בתונעה טענו כי "התנהלותו של מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, נועדה להימנע ממאבק בשחיתות ומקיום הליך ביקורת סדור במשרד מבקר המדינה". נוסף על כך הם מחו נגד מינוי חברי ועדת ההיתרים משום שלטענתם זה התרחש "באופן שמעורר ספקות קשים בנוגע למניעים שהביאו למינויים". 

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, ד"ר אליעד שרגא, אמר בהפגנה: "לא ייתכן שבתוך חודש בתפקיד לוקח המבקר החדש את המשרד 15 שנה אחורה ומוריד שנים של מאבק עיקש בשחיתות לטימיון. נדמה שאנגלמן חושב שתפקידו לסייע לראש הממשלה בנימין נתניהו למוטט את משרד מבקר המדינה מבפנים, אותו משרד שבעקבות עבודתו המקצועית נפתחו נגד ראש הממשלה ובני משפחתו חקירות פליליות".

מספר 10 במחנה הדמוקרטי התייחס אתמול למתקפה שלו נגד מתניהו אנגלמן והביקורת נגד דבריו החריפים. בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב בכאן 11 אמר: "מבקר המדינה מונה בשל רשלנות פוליטית של כחול לבן, אנגלמן הוא משרת של נתניהו. לוועדת ההיתרים מינה אנשים שנמצאים בניגוד עניינים חמור".

על הטענה שלפיה הוא תוקף בצורה חסרת פרופורציות שומר סף, כפי שטען נגד נתניהו עצמו, הוא הגיב: "אין פה סימטריה, יש פה שלטון שמקעקע את מוסדות הדמוקרטיה. נתניהו מתנהג כמי שמוכן לרסק את הנורמות הביסיסיות של הדמוקרטיה הישראלית".

ברק לא ענה מפורשות על השאלה האם הוא מתכוון להישאר בכנסת אם לא ייבחר: "אני עובד כרגע למטרה אחת: להגיע לכך שמה שיקרה זה לא ממשלה של נתניהו, לא ממשלת רוטציה עם נתניהו. אני מתחייב לעשות את כל מה שצריך כדי שמדינת ישראל תעלה מחדש על המסלול".