צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
חיים כץ

שווי הרווח הפוטנציאלי של חיים כץ מהעבירות שבגינן עומד לדין: מיליוני שקלים

הרווח הפוטנציאלי מעבירות שר הרווחה שיעמוד לדין, נובע ממשמעות קידום החוק שהיה אמור להיטיב עמו. חלק אחר מהסכום הוא כסף מזומן שהתקבל על ידי מכירת מניות
רועי ינובסקי
14 באוגוסט 2019
20:57

שווי התועלת הכלכלית הפוטנציאלית של שר העבודה והרווחה חיים כץ מהעבירות שביצע, ועליהן יעמוד לדין, מוערך במיליוני שקלים. חלק מהסכום הוא רווח פוטנציאלי מוערך, בשל משמעות קידום החוק שהיה אמור להיטיב עם השר, ותיאום עסקאות. חלק אחר מהסכום הוא כסף מזומן שהתקבל על ידי מכירת מניות.


לפי כתב האישום, כץ ואיש שוק ההון מוטי בן ארי החזיקו אגרות חוב במיליוני שקלים, של חברות שעלולות להיות בחדלות פרעון. כמו כן, בן ארי ביצע עסקאות בעבור כץ תוך שימוש במידע פנים.  באחת מהעסקאות כץ הרוויח 207 אלף שקלים בתוך ימים בודדים, ובן ארי הרוויח 83 אלף שקלים.

תועלת כלכלית נוספת מתבטאת בעסקאות פיקטיביות של מכירה וקניה של מניות, שמטעה את המשקיעים ויכולה לנפח את ערך המניה, ובניהול תיק ההשקעות בחינם.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (רביעי) לכץ, כי יוגש נגדו כתב אישום באשמת מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. עוד החליט מנדלבליט שכץ ייאלץ להתפטר מתפקידו. היועץ נתן לשר שהות עד מחר לבחון תוכניותיו, ואם לא יתפטר, צפוי להנחות את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטרו.

באות כוחו של כץ מסרו בתגובה כי הוא ישקול לבקש חסינות. "בייחוס עבירה של הפרת אמונים יש ניסיון לקבוע, על גבו של חיים כץ, דרישות שעלולות להטיל מגבלות בלתי סבירות על תפקודה של הכנסת", מסרו עורכות הדין נוית נגב ויאנה פוגל-סלוצניק. "בנסיבות אלה, ישקול השר חיים כץ לבקש מ הכנסת לקבוע כי חלה עליו חסינות מהותית". כץ אמר בראיון לכאן רשת ב' לפני הגשת כתב האישום כי אם יוגש לפני הבחירות, הוא צפוי לבקש חסינות. לטענתו, מדובר בפעולות שביצע במסגרת היותו נבחר ציבור לטובת הציבור.