ההופעה בהפרדה מגדרית בעפולה
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

ההופעה בעפולה התקיימה בהפרדה אך העליון ביטל את פס"ד של המחוזי

אחרי שהזמר החסידי מוטי שטיינמץ כבר עלה להופיע, ביהמ"ש העליון קבע שלא היה צריך לאפשר להופעה להתקיים. אריה דרעי אמר באירוע: "השכל הישר ניצח. מי שניסה להכתיב לנו אורח חיים הפסיד"
חן ביאר
14 באוגוסט 2019
21:41
עודכן ב 23:19

אחרי שבית המשפט המחוזי בנצרת ביטל את האיסור על הפרדה מגדרית בהופעה בעפולה, עלה הערב (רביעי) הזמר החסידי מוטי שטיינמץ להופיע בפני הציבור החרדי בעיר. רק אחרי שהזמר כבר עלה להופיע, קבע בית המשפט העליון, בדיון בעתירה של שדולת הנשים נגד קיום ההופעה, כי בית המשפט המחוזי חרג מסמכותו, ולא היה יכול לקבוע כי ניתן לקיים את המופע בהפרדה.


ח"כ מיהדות התורה משה גפני אמר בתגובה לפסיקת העליון: "זה היה צפוי. דווקא ההחלטה של השופט שאפשר לקיים את האירוע הייתה ההפתעה. כל האמירות שבית המשפט דואג לזכויות המיעוט הכל שקר". עו"ד ישראל באך, יועצה המשפטי של ש"ס, אמר בדיון כי "בית המשפט העליון שוב הוכיח את גישתו כי השוויון נעצר כאשר מדובר בחרדים. בנימוקי פרוצדורה מחה במחי יד הישג משפטי חשוב שנפסק היום לטובת הציבור החרדי".

מהמחנה הדמוקרטי נמסר: "בית המשפט העליון הוא חומה בצורה ששומרת על חזון מגילת העצמאות -מדינת מופת של שוויון ללא הבדלי דת גזע ומין. זוהי בדיוק הסיבה שהכהאניסטים והסמוטריצ'ים נאבקים בו". ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו אמר: "אריה דרעי שמח מוקדם מדי. בית המשפט העליון פסל את ההחלטה הקודמת שאיפשרה לקיים מופע בהפרדה מגדרית מלאה. הבעיה היא עם ראשי העיר שמבוהלים מאריה דרעי ופועלים בניגוד לטובת התושבים שלהם".

מהומה פרצה במתחם ההופעה, בעקבות הגעתו של ראש עיריית טבריה רון קובי. הוא התקבל בקריאות גנאי ושריקות בוז, ונאלץ לעזוב את מתחם ההופעה כשהוא מלווה בשוטרים.

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי הגיע להופעה, נאם, ותקף את ח"כ יאיר לפיד: "השכל הישר ניצח. מי שניסה להכתיב לנו אורח חיים הפסיד. אני מברך את השופט האמיץ שהחזיר חזרה את הכבוד והשכל הישר. 

"אותו יאיר לפיד, המתיימר להיות ראש ממשלה ברוטציה, המתסיס נגד הצבור החרדי, היה היחיד שהביע תמיכה בבית המשפט ואמר 'פה זה לא איראן'. אז נאמר לו אתה צודק - פה זה לא איראן, פה זו מדינה יהודית ויהודים הרוצים לקיים אירוע על פי ההלכה יוכלו לקיימו".

עוד אמר דרעי: "שישמעו נשים שמייצגות בקושי את עצמן וממומנות על ידי הקרן החדשה את קולות השמחה פה. כל המטרה של אותה עתירה זה רק לגרום לפרובוקציה. היה שווה כל הרעש הזה כדי שעם ישראל יידע להוקיר את ראש עיריית עפולה על ההגינות שלו״.

היום קבע בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי עיריית עפולה רשאית לקבוע האם לקיים הפרדה בין גברים לנשים בהופעתו של הזמר מוטי שטיינמץ. השופט קבע כי הוא משאיר לשיקול דעתה של העירייה את האופן שבו יתקיים האירוע. בכך קיבל בית המשפט את עתירת מפלגת ש"ס כנגד האיסור שהוצא בתחילת השבוע, בית המשפט העליון כאמור קבע כי היה מדובר בהחלטה שלא הייתה צריכה להתקבל.