הרבנית עדינה בר שלום

סערת המופע בעפולה: "יש הבדל בין הפרדה להדרה"

כלת פרס ישראל עדינה בר שלום הגיבה לסערת המופע ותמכה בזכותו של הזמר והציבור החרדי לקיים מופע בהפרדה בין גברים לנשים. מנגד, היא טענה שיש הבדל בין הפרדה במרחב הציבורי לרבות אוטובוסים, לבין מופעי תרבות שבהם "הציבור החרדי יהנה לפי דרכו"
ירון דקל וקרן נויבך
15 באוגוסט 2019
10:42

כלת פרס ישראל, הרבנית עדינה בר שלום, הגיבה הבוקר (חמישי) לסערת המופע המופרד בעפולה. בריאיון לירון דקל וקרן נויבך בכאן רשת ב' תמכה בר שלום בזכותו של הזמר והציבור החרדי לקיים את המופע בהפרדה, אך טענה כי שיש הבדל בין הפרדה במרחב הציבורי כמו אוטובוסים, לבין מופעי תרבות שבהם "הציבור החרדי יהנה לפי דרכו". לדבריה קיים הבדל בין הפרדה מגדרית ובין הדרת נשים בקיום אירועים שאליהם כניסתן נאסרת. "אני מפרידה בין מרחב ציבורי לבין מופעי תרבות - מרחב ציבורי זה אוטובסים ורחוב ושם לא אתן שיפרידו", אמרה בר שלום, אך בהמשך טענה כי יש לשנות את החוק האוסר על הפרדה מגדרית במרחב הציבורי: "צריך לשנות את החוק, כדי שהציבור החרדי יהנה מתרבות לפי דרכו".

האזינו לראיון המלא

בר שלום תקפה את החלטת בית המשפט העליון מאמש, שביטל את פסק הדין של בית המשפט המחוזי המתיר את קיום המופע בהפרדה. "אני חיה במדינה לא דמוקרטית שבה בית המשפט קובע לאישי להישאר בבית במופעים שמיועדים לציבור החרדי, משום שהוא לא יגיע לאירוע כזה אם הוא לא בהפרדה". לדבריה, "המימון הציבורי צריך להגיע גם לציבור החרדי - אנחנו 12% מהאוכלוסייה, אני לא רואה שמקדישים להם 12% מהאירועים. מהות החוק לא מבינה את הציבור החרדי ולא לוקחת אותו בחשבון".

בר שלום נשאלה אם היא מבינה לרגשות הציבור החילוני שחושש מפני מדרון חלקלק, בין השאר בשל ההפרדה המגדרית בצה"ל ובאקדמיה בעקבות השתלבותם של גברים חרדים, וענתה: "אם אנחנו רוצים את הציבור הדתי-לאומי והחרדי בצה"ל שם אנחנו לא יכולים לכפות עליהם. צריך לדאוג לחיילות ואני לא רוצה להדיר מפקדות. יש בצה"ל הרבה מרחבים". 

"יש צביעות נוראית: מאז קום המדינה היו מכללות לציבור הדתי לאומי, 30 שנה מכון לב בירושלים התנהל בלי שאף אחד פצה פה, ברגע שיש ביקוש מנשים חרדיות יותר קל לפתוח לנשים, הן מקבלות לימודי ליבה קל להן להשתלב באקדמיה. לגברים מאוד קשה להשתלב. צריך לאפשר לגברים להשתלב בתעסוקה אבל לא על ידי כפייה", אמרה.

השר אוחנה: "לא צריך להתעקש להשאיר את החרדים בבית"

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב לביטול פסק הדין מצד בג"ץ ואמר: "שופט בית המשפט המחוזי בנצרת עיילבוני הדגים לנו איך אפשר להתנהל בחוכמה סביב האירוע הזה. בית המשפט העליון לא פסל את ההחלטה לגופו של עניין, הוא רק אמר החלטה טכנית ששופט באותה ערכאה לא יכול לתת החלטה שלמעשה מבטלת פסק דין של שופט באותה ערכאה. אני רוצה להאמין שאילו בית המשפט העליון היה צריך להכריע לגופו של עניין בין שתי העמדות, הוא היה פוסק לעמדת השופט עיילבוני. כך אני רוצה להאמין".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

הוא הוסיף: "אני מלכתחילה חשבתי שהיה נכון יותר או חכם יותר להתנהל אחרת סביב הסוגיה משום שאנחנו איננו רוצים להדיר את האוכלוסייה החרדית מהמרחב הציבורי ובעצם לפלג ולקטב את החברה עוד יותר ממה שהיא כבר". בהמשך אמר: "אני חושב שאפשר להתנהל בחוכמה ושלא חייבם להכות אף צד. אני חושב שאם אירוע פעם בשנה נערך למען האוכלוסייה החרדית לא צריכים לבוא ודווקא להתעקש לבטל את האירוע הזה ובעצם לומר אמירה שהחרדים יישארו בבתיהם ולא יהיו במרחב הציבורי".

עו"ד חגי קלעי, המייצג את שדולת הנשים, אמר בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם דב גיל-הר בכאן רשת ב כי העתירה לבג"ץ "עוסקת בשאלה האם רשויות שלטון יכולות לכפות על אדם התנהגות כזאת או אחרת בשל מינו". לדבריו, "חרדיות וחרדים שמעוניינים לשבת בהפרדה יכולים לעשות זאת, השאלה היא רק אם מותרת כפייה על בסיס מין כמו על בסיס עדה וגזע, וזו לא שאלה פנים חרדית אלא שאלה של כל הציבור".

"אנחנו ראינו אתמול שתי תופעות שבדיוק מהן חששנו: האחת היא שאזור הנשים היה שליש בעוד ששני שליש ניתנו לגברים, והשנייה שמי שרצה לשבת שלא בהפרדה ספג איומים. הדרישה של האמן היא בוודאי לא לגיטימית, השאלה היא הדרישה של הציבור ורצונותיהם. ברור שמותר לכל אדם לשהות במרחב הציבורי כפי רצונו, אבל בדיוק כמו שנעשה בקשר לאוטובוסים, המדינה והרשויות לא יכולות לכפות את ההפרדה".