t
חברות הקונגרס הדמוקרטיות ראשידה טאליב ואילהאן עומא
צילום: אי-פי

חברת הקונגרס עומאר: "החלטת ישראל - עלבון לערכים הדמוקרטיים"

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בירך על ההחלטה למנוע את כניסת חברות הקונגרס. הוא הסביר כי "תנועת החרם היא לא חופש דיבור". באיפא"ק התנגדו להחלטה: "כל חבר קונגרס שרוצה לבקר בישראל - צריך לאפשר לו". הנשיא טראמפ התייחס להחלטה ואמר ש"לא ברור למה ישראל צריכה להכניס אותן"
עמיחי שטיין וגילי כהן
15 באוגוסט 2019
20:11
עודכן ב 00:40

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן בירך הערב (חמישי) על החלטת ישראל למנוע את כניסת חברות הקונגרס הדמוקרטיות רשידה טליב ואילהן עומאר. בהודעתו כתב פרידמן כי "אנחנו תומכים ומכבדים את ההחלטה לאסור את כניסתן לישראל. תנועת החרם היא לא חופש דיבור".

שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שוחח עם ארגונים יהודים במדינה והסביר כי ההחלטה לאסור על כניסת חברות הקונגרס לא נבעה מלחץ של הנשיא טראמפ או ממניעים פוליטיים. לפי דרמר, השינוי בעמדת ישראל קרה אחרי שנבחן סדר יומן המתוכנן של חברות הקונגרס והתברר כי מדובר ב"קרקס של BDS", כדבריו. דרמר אמר עוד כי לישראל קשרים טובים עם הדמוקרטים, וכי אין לפרש את איסור הכניסה כצעד פוליטי. 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס להחלטה ואמר כי "הן אמרו דברים איומים על ישראל. המעורבות שלי בהחלטה היא רק בעובדה שאני חושב שהן אנטי-יהודיות והדברים שהן אמרו מבישים. לא ברור לי למה ישראל צריכה להכניס אותן".

בתגובה להחלטה אמרה אילהאן עומאר: "נתניהו מתנגד לשלום, מגביל את חופש התנועה של הפלסטינים ומסתיר את מה שהכיבוש עושה. הוכחה האירוניה של הגדרת ישראל כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. ההחלטה היא עלבון לערכים הדמוקרטים". חברת הקונגרס רשידה טליב גם הגיבה להחלטה ואמרה כי "זו דוגמה לחולשתה של ישראל, שאוסרת את כניסתה של נכדתה של פלסטינית".

כחלק מביקורן היו אמורות חברות הקונגרס להיפגש עם מנכ"ל בצלם חגי אלעד, שהוזמן לפגישה עם מספר ארגוני זכויות אדם ברמאללה. בבצלם אמרו לכאן חדשות כי הם שמחים להיפגש, לבקשת המארגנים, עם חברות הקונגרס המתעניינות בפעילות של הארגון. לוח זמני הפגישות, שפורסם בכאן חדשות, שימש כנימוק וכהסבר למניעת כניסתן של השתיים לישראל. נתניהו והשגריר פרידמן טענו שכל מטרת הביקור של השתיים היא לפגוע בישראל ולחזק את קריאתן לחרם.

עוד טען פרידמן כי ישראל הסכימה לביקור בתחילה, מפני שחשבו שהסיור יסייע בהבנת האזור. אך לדבריו, "תוכנית הסיור לא הותירה מקום לספק, בכוונת הסיור. כמו לארצות הברית גם לישראל יש חוק - ואנו תומכים בו". 

יושבת ראש בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, כתבה כי "ההחלטה היא סימן לחולשה ומתחת לכבודה של מדינת ישראל". הסנאטור ברני סנדרס, המועמד בפרמייריז של המפלגה הדמוקרטית, הגיב להחלטה: "איסור כניסתן של טאליב ועומאר – חוסר כבוד עצום כלפי המנהיגות הנבחרות האלה, כלפי הקונגרס וכלפי ערכי הדמוקרטיה. על ממשלת ישראל להפוך את ההחלטה". מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, קורא לישראל לחזור מההחלטה לאסור את כניסת המחוקקות. 


חברת הנהגת אשף חנאן עשראווי, שהייתה אמורה להיפגש עם חברות הקונגרס, אמרה בתגובה כי "זוהי פעולה עוינת ושערורייתית נגד העם האמריקני ונציגיו. תקדים מסוכן הקורא תגר על הנורמות הדיפלומטיות, ותקיפה נגד זכותו של העם הפלסטיני לעמוד בקשר עם שאר העולם. מנעו מהן את הביקור בשל עמדותיהן הפוליטיות בשעה שישראל מאפשרת לאיפא"ק לממן ביקורים מוטים אידיאולוגית לכ-80 מחברי הקונגרס בשבוע זה ממש". 

גם בשדולת איפא"ק הגיבו למהלך ומסרו: "איננו מסכימים עם תמיכתן של עומאר וטליב בתנועה האנטי-ישראלית וה-BDS. אך כל חבר קונגרס שרוצה לבקר בישראל - צריך לאפשר לו". 

מוקדם יותר החליט שר הפנים אריה דרעי למנוע את כניסתן לישראל של טליב ועומאר. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחלטה ואמר: "אין מדינה בעולם שמכבדת את ארצות הברית ואת הקונגרס האמריקני יותר ממדינת ישראל. הן מתכננות מסע שכל תכליתו הוא חיזוק החרם ושלילת הלגיטימיות של ישראל".