סעד אל-חרירי ומייק פומפאו
צילום: אי-פי

ראש ממשלת לבנון: מחוייבים להמשיך בשיחות עם ישראל

סעד אל-חרירי נפגש עם שר החוץ האמריקני פומפאו ואמר כי הוא מקווה שהחלטה שתעזור לפתור את סכסוכי הגבול ביבשה ובים בין המדינות תתקבל בחודשים הקרובים, "אולי אפילו בחודש הבא"
מערכת כאן חדשות
16 באוגוסט 2019
02:01

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי אמר היום (שישי) כי ארצו מחוייבת להמשיך בשיחות עם ישראל בתיווך ארצות הברית, כדי לפתור את סכסוכי הגבול ביבשה ובים בין שתי המדינות: "מבחינתנו, התהליך הזה חי וקיים ואני מקווה שתתקבל החלטה בחודשים הקרובים, אולי אפילו בחודש הבא". חרירי אמר את הדברים בתום פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בוושינגטון.

שר החוץ פומפאו שיבח את מחוייבותו של חרירי לפעול לחידוש השיחות עם ישראל בדרג של מומחים. הוא ציין כי על השיחות לכלול את סוגיית "הקו הכחול", קו הגבול שסימן האו"ם לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000, ואת המחלוקת בנושא "בלוק תשע" - שטח ימי ששתי המדינות טוענות לריבונות עליו. על פי הערכות, בשטח זה מצויים מרבצי נפט וגז. 

בחודש שעבר דיווח הערוץ הלבנוני LBC כי ספינה של חיל האוויר הישראלי חדרה למים הטריטוריאליים של המדינה. על פי הדיווח, האירוע כולו נמשך כארבע דקות. ממשלת לבנון פנתה בעניין לכוח יוניפי"ל שהיה באזור. 

בתוך כך, הדיפלומט האמריקני, דיוויד סאטרפילד, שתיווך בין לבנון לישראל בעניין שרטוט הגבול הימי והיבשתי, מסר אתמול לבכירים הלבנונים, כי ישראל מתנגדת לתנאים שהציבה לבנון לתחילת המשא ומתן. זאת לאחר שלבנון דרשה למצוא פתרון גם לסוגיית הגבול הימי והיבשתי. ישראל, לעומת זאת, דרשה לא לכרוך את סוגיית הגבול הימי ביבשתי. לבנון, לפי הדיווח, התנגדה לתנאים אלו בתוקף.