חברות הקונגרס טליב ועומאר
צילום: אי-פי

גורם מדיני בארץ: טליב נאלצה להיכנע לתנאים שישראל הציבה מראש

מוקדם יותר היום, אישר שר הפנים אריה דרעי את כניסתה של טליב לארץ לבקר את סבתה לאחר שהגישה בקשה "מטעמים הומניטריים". אחרי כמה שעות הודיעה חברת הקונגרס כי לא תגיע תחת התנאים שהציבה ישראל
גילי כהן
16 באוגוסט 2019
14:03
עודכן ב 16:05

גורם מדיני רשמי בישראל אמר היום (שישי) כי חברת הקונגרס הדמוקרטית רשידה טליב נאלצה להיכנע לתנאים שהציבה ישראל מראש כדי שתוכל לבקר בארץ. מוקדם יותר שר הפנים נענה שר הפנים אריה דרעי לבקשתה להיכנס לישראל "מטעמים הומניטריים" כדי לבקר את סבתה הפלסטינית בת ה-90. לאחר כמה שעות הודיעה טליב כי לא תגיע תחת התנאים שהציבה ישראל.

שר הפנים דרעי הגיב על הודעתה של טליב: "אמש שלחה לי מכתב ובו ביקשה לאפשר לה לבקר את סבתה בת ה-90 כי זו יכולה להיות ההזדמנות האחרונה לפגוש אותה. אישרתי זאת הומניטרית, אך מתברר שזו הייתה פרובוקציה. שנאתה לישראל גוברת על אהבתה לסבתה".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב על ההחלטה לאשר לטליב להיכנס לישראל: "הזיגזוג של נתניהו נובע מהיעדר מדיניות מתמשך. ההחלטה לאפשר את כניסת טליב משיקולים הומניטריים מתבקשת ונכונה, במיוחד לאור הצורך להוריד את גובה להבות השריפה שהבעיר אתמול נתניהו ביחסי ישראל-ארצות הברית".

במכתב הבקשה ששלחה טליב אתמול בלילה לשר דרעי, כתבה: "ייתכן שזאת ההזדמנות האחרונה שלי לבקר את סבתי. מתחייבת לעמוד במגבלות, ולא לקרוא לחרם על ישראל במהלך הביקור". השר דרעי הביע תקווה שטליב תעמוד בהתחייבותה והביקור אכן יהיה לצרכים הומניטריים בלבד. 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב אתמול לאחר שהתקבלה ההודעה על סירוב כניסתן כי "התקבלה החלטה - לא נאפשר לחברות הקונגרס להיכנס לארץ. אנחנו לא נאפשר למי ששולל את זכות הקיום שלנו בעולם להיכנס למדינה. ברמה העקרונית זאת החלטה נכונה מאוד".

האזינו לריאיון המלא עם ציפי חוטובלי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אתמול להחלטה שאסרה על כניסתן של חברות הקונגרס ואמר כי "הן אמרו דברים איומים על ישראל. המעורבות שלי בהחלטה היא רק בעובדה שאני חושב שהן אנטי-יהודיות והדברים שהן אמרו מבישים. לא ברור לי למה ישראל צריכה להכניס אותן".

שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שוחח עם ארגונים יהודים במדינה והסביר כי ההחלטה לאסור על כניסת חברות הקונגרס לא נבעה מלחץ של הנשיא טראמפ או ממניעים פוליטיים. לפי דרמר, השינוי בעמדת ישראל קרה אחרי שנבחן סדר יומן המתוכנן של חברות הקונגרס והתברר כי מדובר ב"קרקס של BDS", כדבריו. דרמר הוסיף כי לישראל קשרים טובים עם הדמוקרטים, וכי אין לפרש את איסור הכניסה כצעד פוליטי.