השר חיים כץ
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אחרי התפטרותו של חיים כץ: קרב ירושה על התפקיד

בסביבת רה"מ מעריכים שלא ימונה שר כחודש לפני הבחירות והתיק יישאר בידיו. במכתב לרה"מ כתב כץ: "בכל פעולותיי במסגרת מילוי תפקידי כשר וכחבר כנסת, פעלתי באופן ענייני ונטול פניות לטובת הציבור"
יואב קרקובסקי
16 באוגוסט 2019
22:19

לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי החליט להגיש נגדו כתב אישום, הגיש היום  שר העבודה והרווחה חיים כץ את התפטרותו לראש הממשלה בנימין נתניהו. "בכל פעולותיי במסגרת מילוי תפקידי כשר וכחבר כנסת, פעלתי באופן ענייני ונטול פניות לטובת הציבור", כתב כץ במכתבו. ב"השבוע" בכאן 11 דווח הערב (שישי) כי שלושת המועמדים המרכזיים לרשת את כץ הם דוד ביטן, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וניר ברקת. 

בסביבת נתניהו מעריכים כי לא ימונה שר כחודש לפני הבחירות והתיק יישאר בידי ראש הממשלה. חוטובלי כתבה היום כי היא מצפה לקבל את התפקיד לידיה. "עם התפטרות השר חיים כץ, אני מצפה מראש הממשלה למנות אותי לשרה. זהו רגע מבחן מול הציונות הדתית שהיא חלק מהליכוד. הציבור האיכותי הזה רוצה לראות ייצוג הולם סביב שולחן הממשלה משורות מפלגת השלטון", כתבה חוטובלי.

השר המתפטר כתב במכתבו כי השליחות הציבורית היא משימת חייו, ולכן ימשיך "לפעול למען האזרחים בכל דרך אפשרית". הוא הבהיר כי "הניסיון להטיל דופי בניקיון כפיי, ו'להלביש' מניעים שאינם טהורים על פעילות שבלב מילוי תפקידי כחבר הכנסת, שבוצעה בתום לב מלא ובאמונה, כשליח ציבור - הוא חסר יסוד ונועד לכישלון".


אתמול דווח כי הגשת כתב האישום נגד כץ עשויה להידחות עד לאחר הבחירות. שלשום הודיע מנדלבליט כי יוגש נגד כץ כתב אישום באשמת מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. כץ נחשד כי מקורבו, איש העסקים מוטי בן ארי, ייעץ לו בניהול תיק ההשקעות שלו, ובמקביל קידם השר הצעת חוק המטיבה עימו.

לפי כתב האישום, כץ הגיש בשנת 2010 הצעת חוק פרטית ביוזמתו של בן ארי: תיקון 44 לחוק ני"ע. הצעת החוק נועדה להביא לשינוי בסדר הנשייה של חברות המצויות בחדלות פירעון, כך שבעלי אגרות חוב יקדימו בסדר הנשייה את בעלי השליטה בחברות. הדבר עשוי להביא לכך שבאופן מעשי, בעלי השליטה לא יקבלו בחזרה את כספי חובם. לפי האישום, כץ ידע שלבן ארי אינטרס כלכלי מובהק בקידום החוק, שכן החברה שבבעלתו החזיקה באגרות חוב של חברות שהיו נתונות בקשיים, ולמרות זאת החליט לקדם את הצעת החוק שיזם.

במקביל לקידום הצעת החוק, התפתחה מערכת יחסים חברתית בין כץ ובן ארי, על רקע ההערכה הרבה שרחש כץ ליכולותיו וכישוריו של בן ארי בשוק ההון. לפי כתב האישום, הוא כינה אותו "מסי של שוק ההון", "גורו", "גאון" ומי ש"ניחן מאלוהים", וביקש לנצל יכולות אלה. לכן איפשר בן ארי לשר כץ לבוא באופן תדיר למשרדי אקוויטל, לעיתים מספר פעמים בשבוע, לצפות בו סוחר בניירות ערך ולהעתיק את הפעילות לחשבונו, תוך שהוא נותן לשר כץ טיפים בנוגע למסחר.