דונלד טראמפ וראשידה טליב

טראמפ על ביטול ביקורה של חברת הקונגרס: "זו הצגה, ישראל נהגה כראוי"

נשיא ארצות הברית שיבח את התנהלות ישראל מול ראשידה טליב, וטען כי נהגו במחוקקת הדמוקרטית בכבוד. "המנצחת היחידה כאן היא סבתה, עכשיו היא לא צריכה לראות אותה", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו
נתן גוטמן
17 באוגוסט 2019
04:10

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שיבח הלילה (שבת) את התנהלות ישראל מול חברת הקונגרס האמריקנית ראשידה טליב, וטען כי ישראל נהגה כשורה כשאיפשרה לטליב להיכנס לשטחה כדי לבקר את סבתה. בציוצים שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, מתח הנשיא האמריקני ביקורת על חברת הקונגרס שהחליטה לבסוף שלא להגיע לביקור.


לדברי טראמפ, ישראל נהגה בחברת הקונגרס בכבוד, אך לאחר שביקורה אושר - הצהירה לפתע שלא תבוא. "האם זה היה תעלול?", תהה הנשיא. "היא ביקשה באופן נואש לבקר את סבתה, האישור ניתן במהירות, ואז - באופן דוחה - טליב דחתה את האישור. זו הצגה". בהמשך, עקץ את חברת הקונגרס וטען כי "המנצחת היחידה כאן היא סבתה של טליב. עכשיו היא לא צריכה לראות אותה".

ביום חמישי החליט שר הפנים אריה דרעי למנוע את כניסתן לישראל של טליב ושל אילהאן עומאר - שתי חברות קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית ומתנגדות חריפות לממשלת ישראל. השתיים תומכות בתנועת החרם, וביקורן תוכנן תחת הכותרת "סיור בפלסטין", הן היו אמורות לסייר במזרח ירושלים ובהר הבית, ולבקר בחאן אל אחמר, בחברון ובבית לחם.

לאחר שכניסתן לארץ סורבה - שלחה טליב מכתב לשר דרעי שבו הפצירה בו לאפשר לה לבקר את סבתה בת ה-90, והתחייבה לקבל את דרישות ישראל. "ייתכן שזאת ההזדמנות האחרונה שלי לבקר את סבתי. אני מתחייבת לעמוד במגבלות, ולא לקרוא לחרם על ישראל במהלך הביקור", כתבה חברת הקונגרס.

לאור המכתב, החליט השר דרעי לאפשר את כניסתה לישראל של טליב "מטעמים הומניטריים", והביע תקווה שחברת הקונגרס תעמוד בהתחייבותה. עם זאת, לאחר האישור הודיעה חברת הקונגרס כי לא תבוא ארצה בתנאי הדיכוי, כלשונה, שקבעה הממשלה. 

טראמפ עצמו כבר התייחס שלשום לנושא, וצייץ בטוויטר: "תהיה זו חולשה גדולה של ישראל אם תאפשר לחברות הקונגרס עומאר וטליב לבקר בה". טראמפ הוסיף כי "השתיים שונאות את ישראל ואת העם היהודי ואי אפשר לומר או לעשות דבר שישנה את דעתן. הן בושה".