אוחנה, ארכיון
צילום: פלאש 90

הוקפא מינוי המחליף של אמי פלמור במשרד המשפטים

בג"ץ הוציא צו ביניים עד להכרעה בעתירה של התנועה לאיכות השלטון
אמוץ שפירא
18 באוגוסט 2019
18:46

בג"ץ הוציא הערב (ראשון) צו ביניים המקפיא את מינויו של אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים במקום אמי פלמור. ההחלטה מגיעה בתשובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד המינוי. "בצו הביניים יש כדי להעיד כאלף עדים על כך שגם דעתו של בית המשפט לא נחה מההסברים, או אי ההסברים, של השר, ואנו מקווים כי בסוף ההליך ייפסל מינוי זה", הגיבו בתנועה להחלטה.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

שופט בג"ץ ג'ורג' קרא הוציא את צו הביניים המקפיא את הליך מינוי מנכ"ל משרד המשפטים החדש וכניסתו לתפקיד עד להכרעה בעתירה. הוא קבע כי העתירה תועבר להרכב והדיון בה ייקבע בהקדם האפשרי.

"חוות הדעת של ועדת המינויים מעלה סימני שאלה קשים ביותר לגבי טיב השיקולים שהופעלו בהליך המינוי של עו"ד כהן, שכל כולו עומד בסתירה ישירה להוראות הברורות בהנחיות היועמ"ש בתקופת בחירות - עד כדי ריקון מוחלט של ההנחיות מתוכנן", אמרו בתנועה לאיכות השלטון. "השר אוחנה נכשל מלהסביר מדוע אצה לו הדרך לפטר את פלמור בתקופה כה רגישה, וכיצד ייתכן שלא מצא כל מחליף ראוי מבין עובדי המדינה הבכירים".

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בתגובה להחלטה כי כהן הוא "מהמינויים הראויים ביותר במשרדי הממשלה. אני מקווה ומעריך שגם ביהמ"ש העליון יתרשם כך״.

הוועדה למינוי בכירים אישרה הבוקר את מינויו של כהן. המינוי, שהביא שר המשפטים אמיר אוחנה, אושר פה אחד. המהלך נעשה לאחר שבחודש שעבר הדיח אוחנה את המנכ"לית הקודמת, אמי פלמור, שהייתה בתפקיד בחמש שנים וחצי האחרונות.

כהן, בן 43, נשוי ואב לשלושה ובעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במדעי המדינה. במקצועו הוא מומחה לדיני נדל"ן מקרקעין ומיסוי מוניציפאלי. בין השאר, הוא נמנה על מייסדי וראשי עמותת משרתי המילואים, שבה הוביל וקידם תהליכי חקיקה ותיקון תקנות מול בכירים בשירות הציבורי, נבחרי ציבור ובוועדות הכנסת השונות.