פסגת זאב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

העליון: אי מכירת דירה לערבים – הפרת חוק

ביהמ"ש העליון חייב את חברת "מי טל הנדסה" לפצות כספית זוג מהמגזר הערבי לאחר שהפרה את החובה לנהוג בשוויון כאשר סירבה למכור להם דירה בשכונת פסגת זאב בירושלים
אמוץ שפירא
20 באוגוסט 2019
11:35

בית המשפט העליון פסק היום (שלישי) כי חברת הבנייה "מי טל הנדסה" הפרה את החובה לנהוג בשוויון, כאשר סירבה למכור דירה בשכונת פסגת זאב בירושלים לבני זוג מהמגזר הערבי. בית המשפט חייב את החברה לפצות כספית את הזוג. בכך, קבעו השופטים כי איסור אפליה חל על מכירת דירות ומקרקעין, בניגוד לטענת החברה.

מדובר בזוג מהמועצה האזורית אעבלין. הם ביקשו לקנות דירה בירושלים שתתאים לגידול בנם בעל מוגבלות והחברה סירבה. השופט מני מזוז: "חוק איסור אפליה חל על שיווק דירות על ידי מי שעיסוקו בכך, להבדיל ממכירה פרטית.

"הזכות לשוויון הוכרה בישראל כזכות יסוד רבת חשיבות החל מימיה הראשונים של המדינה. השוויון הוא ערך יסודי עליון בכל תפיסה דמוקרטית המכבדת את זכויות אדם, ובלעדיו חברה לא תיחשב כחברה דמוקרטית ומדינה לא תוכל להיקרא כמדינה דמוקרטית".

במשרד המשפטים הגיבו: "לנוכח ההיבט העקרוני של הסוגיה, התייצב היועץ המשפטי לממשלה להליך, בהתאם לסמכותו הייחודית, והגיש עמדתו בה גרס כי על קבלן פרטי שבונה על קרקעות המדינה ומשווק אותן, מוטלת החובה לנהוג בשוויון".