מתקן התפלה שורק
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"המדינה כשלה": שני מתקני התפלה זייפו נתוני איכות

ועדת בדיקה שמינה שר האנרגיה גילתה כי במתקן שורק שונתה איכות המים באופן מלאכותי לפני הבדיקות, על מנת לעמוד בתנאי האיכות. במתקן פלמחים הועברו למשרד האנרגיה דיווחים כוזבים על איכות המים במקום
ליאל קייזר
20 באוגוסט 2019
12:11

ועדת הבדיקה שמינה שר האנרגיה יובל שטייניץ גילתה כי בשני מתקני התפלה בישראל, שורק ופלמחים, חלה חריגה שיטתית באיכות המים. לפי ממצאי הוועדה שפורסמו היום (שלישי), מתקני ההתפלה זייפו את הנתונים על מנת לעמוד בדרישות המדינה. 

על פי ממצאי הוועדה, במתקן שורק שינו את איכות המים מדי בוקר, במועד הקבוע שבו נדגמו המים לצורך בדיקת איכותם. במשרד האנרגיה מעריכים כי שינוי הנתונים ואספקת מים באיכות ירודה חסך למתקן שורק סכום של כ-12 מיליון שקלים, חיסכון בעלויות שכרוכות בייצור מים באיכות גבוהה יותר. ביחס למתקן ההתפלה פלמחים, הוועדה קבעה שהמתקן העביר למשרד האנרגיה דיווחים כוזבים על איכות המים בדגימות שערך.

ועדת הבדיקה, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, קבעה כי המדינה כשלה בפיקוח על מתקני ההתפלה ולא ביצעה בקרות מספקות לאיכות המים. השר שטייניץ אמר כי חלק מהממצאים הועברו לבחינת המשטרה לצורך חקירה נוספת וכי המשרד צפוי לנקוט בהליכים מנהליים נגד מפעילי מתקני ההתפלה. עם זאת מבהירים במשרד האנרגיה כי החריגות באיכות המים לא הגיעו לרף שסיכן באופן כלשהו את בריאות הציבור.