קנאביס רפואי

משרד הבריאות מוציא את הקנאביס הרפואי מפקודת הסמים המסוכנים

טיוטת תקנות שמחבר המשרד פקודת הסמים המסוכנים תביא לעדכון הפקודה, כך שקנאביס שניתן על פי מרשם לשימוש רפואי ועד למינון של 40 גרם בחודש, יוחרג ולא ייחשב סם מסוכן
דקלה אהרן-שפרן
22 באוגוסט 2019
09:02

משרד הבריאות מפרסם טיוטת תקנות להוצאת הקנאביס הרפואי מפקודת הסמים המסוכנים בכפוף למינון המנה. לפי טיוטת התקנות פקודת הסמים המסוכנים תתעדכן כך שקנאביס שניתן על פי מרשם לשימוש רפואי יוחרג ולא ייחשב סם מסוכן. זאת, עד למינון של 40 גרם בחודש.
התקנות מחריגות מוצרים שיש בהם פחות מ-0.2% מהחומר THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס שמיוחסות לו בין השאר השפעות שליליות. כלומר, מהתקנות יוצאו למעשה רק מוצרי CBD, הרכיב שנחשב לא מזיק ושיש לו תכונות תרופואטיות.

בדברי ההסבר לטיוטה נכתב כי יעילותו ובטיחותו של צמח הקנאביס כתכשיר רפואי טרם הוכחו, אולם הולכות ומצטברות עדויות לכך שקנאביס עשוי לסייע לחולים הסובלים ממצבים רפואיים מסויימים. במשרד הבריאות אומרים כי מדובר בשלב מכריע בתהליך של הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים וכי הדבר יכול לשנות את המציאות בעבור מטופלים רבים. עוד נמסר כי המהלך יאפשר למטופלים לקבל את החומר בצורה יעילה ופשוטה יותר ללא חשש מהפללה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

מנכ"ל משרדה משפטים, משה בר סימן טוב אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי התקנות נוגעות כרגע למעלה ממחצית מצרכני הקנאביס בישראל. "אנחנו מתחילים איתם צעד ראשון ובהמשך נעשה צעדים נוספים, אבל למעלה ממחצית מצרכני הקנאביס בישראל יקבלו את הקנאביס שלהם בלי מעורבות של קבלת רישיון ממשרד הבריאות והוא יהפוך עבורם כמרשם. אחרים ימשיכו לקבל כמו שמקבלים היום- הולכים לרופא או שמקבלים דרכו בסוף רישיון או שמגיעים למשרד הבריאות לאשר את הרישיון".

בעמותת הקנאביס הרפואי אמרו כי התקנות לא יועילו לחולים אלא רק ינציחו בחוק כשלים הפוגעים בהם, מכיוון שמטופלים רבים נזקקים למינונים העולים על 40 גרם, וילדים הלוקים באפילפסיה ובאוטיזם - מטופלים לרוב במינונים גבוהים פי שניים. בעמותה הוסיפו כי התקנות אף יביאו לאפליה בין מטופלים ולמעשה לא יחריגו מוצרי קנאביס רבים.