ליברמן ועודה, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עודה יצטרף לקואליציה? ליברמן: שת"פ מסוכן של הליכוד והרשימה

יו"ר ישראל ביתנו: "היעד - הקמת ממשלה עם החרדים בתמיכת המפלגות הערביות" • יאיר לפיד הבהיר בכאן רשת ב כי מפלגתו לא תשב עם מפלגת בל"ד • יו"ר בל"ד לכאן רשת ב: "הצהרת עודה - הצהרה אומללה שאינה מייצגת"
יואב קרקובסקי וכרמלה מנשה
22 באוגוסט 2019
09:45
עודכן ב 11:31

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף הבוקר (חמישי) את הצהרתו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שלפיה הוא יסכים להצטרף לממשלת מרכז-שמאל, וטען כי היא ״באה להכשיר את שלב ב' בתוכנית השלבים של נתן אשל. מה שמסתתר מאחורי ההודעה המוזרה הזו זה ניסיון לתת גושפנקה למהלך מסוכן של שיתוף פעולה בין הליכוד לרשימה המשותפת, כשהיעד הוא הקמת ממשלה עם החרדים בתמיכת המפלגות הערביות". מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד הגיב גם הוא לאמירת עודה, והבהיר כי מפלגתו לא תסכים לשבת בממשלה עם מפלגת בל"ד. יו"ר בל"ד עצמו, אמטאנס שחאדה, הגיב ואמר כי דברי עודה הם "אמירה אומללה".

האזינו לריאיון המלא עם יאיר לפיד בכאן רשת ב

"ישראל ביתנו לא תסכים לשיתוף פעולה עם איימן עודה והרשימה המשותפת בשום צורה", המשיך ליברמן. "מקומו של איימן עודה, שפעם אחר פעם מתייצב לצד חמאס וחיזבאללה וכל אויבי ישראל, בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל. ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בממשלה לאומית ליברלית רחבה ולא נהיה חלק מממשלה צרה, לא בראשות גנץ ולא בראשות נתניהו".

בליכוד הגיבו לאמירתו של עודה ואמרו כי "העיקר ברור: לפיד וגנץ יקימו ממשלת שמאל עם איימן עודה והמפלגות הערביות".

לפיד הבהיר בריאיון ליואב קרקובסקי וכרמלה מנשה בכאן רשת ב כי "איימן עודה לא יכול להגיד אנחנו נשב איתם בממשלה אבל אז לצרף אליו את בל"ד שזה חבורה של שונאי ישראל שלא מכירים במדינה יהודית, זה דיבור כפול שלא מקובל על אף אחד אצלנו". 

"צריך לטפל בבעיות האמיתיות של אזרחי ישראל הערבים", המשיך לפיד. "יש להם בעיות אמיתיות שלא מטופלות שנים, בין השאר בגלל שיש להם ייצוג פוליטי נורא ואיום. אז שאיימן עודה קודם יסתכל על הבית שלו ויראה את מי הוא הכניס הביתה לפני שהוא מתחיל לנהל מו"מ קואליציוני".

יו"ר בל"ד שחאדה אמר לאחר מכן בריאיון לכאן רשת ב כי "ההצהרה של עודה היא הצהרה אומללה ואינה מייצגת את הרשימה המשותפת". שחאדה התייחס להצהרה אחרי לפיד והבהיר כי "אנחנו לא מקבלים את העמדה הזאת והיא אינה מייצגת את הרשימה המשותפת, יכול להיות שהיא מייצגת את העמדה של איימן וחד"ש, אני לא יודע גם אם חד"ש מקבלת את העמדה הזאת. לא יהיה מצב שהרשימה המשותפת תהיה חלק מקואליציה. בואו לא נשכח שגם גנץ או לפיד וכחול לבן אינם רוצים בכלל לפנות לרשימה המשותפת".

האזינו לריאיון עם שחאדה בכאן רשת ב

בעיתון "ידיעות אחרונות" פורסמו הבוקר ציטוטים מתוך ריאיון עם עודה, שבו מנה דרישות בארבעה תחומים, שאם ייענו להן, תוכל מפלגתו להיכנס לקואליציה: בתחום התכנון והבנייה - הקפאת הריסת מבנים והלבנת הבנייה בשטחים בבעלות פרטית; בתחום האלימות - איסוף נשק מהציבור, הקמת צוות למאבק בפשיעה; בתחום הרווחה - בניית בית חולים ציבורי בעיר ערבית, העלאת קצבאות הזקנה; ובתחום המדיני - חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים וביטול חוק הלאום.

"אנחנו נהיה שותפים בממשלה רק אם האזרחים הערבים לא יהיו יותר אזרחים מסוג ב'", אמר עודה בריאיון.

חברת מפלגתו של עודה, עאידה תומא-סלימאן, אמרה בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "איימן עודה אומר שם בצורה הכי ברורה שיש ויכוח על זה, ושזו דעתו. אני סקפטית בעניין הזה, אני לא רואה לצערי הרב במפה הפוליטית הישראלית כיום, אפילו אלה שמנסים להגדיר את עצמם שמאל והם רחוקים מהשמאל, אני לא רואה שיש להם את האומץ לעשות צעדים כאלה".

"אני לא רואה את גנץ, שלפני יומיים דיבר על להפציץ את עזה, חושב על שלום אבל אני חושבת שהכדור הוא אצל גנץ, לפיד וכל מי שמתיימר להיות ראש הממשלה הבא", המשיכה תומא-סלימאן. "בינתיים אני לא רואה שום כיוון לשם ולא בגללנו".