חיזבאללה על הגבול

ישראל העבירה למועצת הביטחון של האו"ם עשרות תיעודים של חיזבאללה על הגבול

בשבוע הבא תיערך הצבעה על חידוש המנדט ליוניפי"ל, כוח השלום הבינלאומי, באזור דרום לבנון. במכתב שהעביר דנון ישנן 157 הפרות ביטחוניות על הגבול
עמיחי שטיין
22 באוגוסט 2019
11:22

שגריר ישראל באו"ם דני דנון פנה השבוע במכתב למועצת הביטחון של הארגון, ובו פירט 157 הפרות של החלטה 1701 על ידי חיזבאללה בדרום לבנון, רק בחודש יולי. המכתב יצא לקראת הצבעה שתיערך בשבוע הבא במועצת הביטחון של האו"ם על חידוש המנדט ליוניפי"ל, כוח השלום הבינלאומי, באזור הגבול. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

לאור גילוי מנהרות חיזבאללה במבצע "מגן צפוני", עושים בישראל ובארצות הברית מאמצים להרחיב את מנדט יוניפי"ל באזור. זאת מבחינת שטח הפעילות של הכוח, וגם כמות הדיווחים שלהם למועצת הביטחון של האו"ם.

החלטה 1701, אשר אושרה במועצת הביטחון עם תום מלחמת לבנון השנייה, קוראת לפריסת כוח יוניפי"ל בדרום לבנון שמטרתו למנוע את התעצמות חיזבאללה בשטח המנדט. ההפרות מתייחסות לפעולות עוינות המתקיימות בקרבת הגבול עם ישראל ובשטח הפעילות של יוניפי"ל כאשר בחלקן מדווח על גורמי חיזבאללה חמושים המבצעים תצפיות לעבר ישראל.

דנון ציין במכתב התלונה על אף שההפרות מתבצעות באופן גלוי ותדיר, הן אינן מדווחות באופן מלא בדו"חות מזכ"ל האו"ם כנדרש. לכאן חדשות אמר שגריר ישראל באו"ם: "כוח יוניפי"ל עדיין לא מיישם את המנדט שניתן לו מטעם מועצת הביטחון של האו"ם, ולקראת חידוש המנדט נמשיך להיפגש עם שגרירים על מנת לשנות את המנדט של הארגון".