גנץ ועודה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

ראשי הרשימה המשותפת שוקלים להמליץ על גנץ לנשיא

לאחר שאיימן עודה אמר כי הוא מוכן להיכנס לקואליציית שמאל־מרכז – הרשימה דנה היום באפשרות להמליץ על יו"ר כחול לבן בתמורה למחווה כלפי האוכלוסייה הערבית
יערה שפירא ויואב קרקובסקי
22 באוגוסט 2019
20:48

בעקבות הסערה שעורר ח"כ איימן עודה מהרשימה המשותפת אחרי שאמר כי הוא מוכן להצטרף לקואליציית מרכז־שמאל, שוחחו היום (חמישי) ראשי המפלגות המרכיבות את הרשימה, כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. במפלגות לא דנו בישיבה בקואליצייה בראשו של יו"ר כחול לבן בני גנץ, אלא על אפשרות להמליץ על גנץ לנשיא המדינה ראובן ריבלין אחרי הבחירות – בתמורה למחוות מצידו כלפי האוכלוסייה הערבית.

גורמים ברשימה המשותפת טענו כי ההצהרה של עודה היא היסטורית. עודה למעשה הסיר בכך את התנאים המוקדמים להמלצה אצל הנשיא על גנץ. בשלב זה גם ח"כ אחמד טיבי לא פוסל גוש חוסם. ההצהרה הזו מסבכת את ראשי כחול לבן שחלוקים בנוגע לשיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת – ח"כ יאיר לפיד דוחה ישיבה עם בל"ד ואילו גבי אשכנזי דורש מהמפלגה להכיר בישראל כמדינה יהודית.


מוקדם יותר חבר הכנסת טיבי התייחס לדברי עודה. בריאיון ל"ערב ערב" בכאן 11, אמר: "יש הבדל בין הריאיון לפוסט שהוא העלה בדף שלו. שוחחנו. הוא הבהיר לי שהוא אמר שהתנאי לקואליציה כזאת הוא שקודם צריכה לקום מדינה פלסטינית והכיבוש יסתיים. המשפט בעיתון הוא משפט מנותק מהקשרו. לא נהיה חלק מממשלת ישראל - לא בקואליציה של נתניהו ולא של גנץ. לא אהיה חבר בממשלת הגנרלים".

בד בבד, חבר הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת חיזקה את עמדתו של טיבי כי המשפט בריאיון הוצא מהקשרו, ואמרה בכאן רשת ב: "הוא לא באמת התכוון למה שנכתב בכתבה. אנחנו ברשימה המשותפת לא רואים שום פרטנר עכשיו. אנחנו גם לא נהיה חלק מהממשלה – בכל מקרה הם גם לא רוצים ערבים בממשלה".