השריפות באמזונס, השבוע
צילום: רויטרס

סליחה, ברזיל לא אשמה בהתחממות הגלובלית

בולסונארו מנסה לקדם את הכלכלה של ברזיל על חשבון היערות, אבל הוא לא האשם העיקרי. הבעיה מתחילה בעולם המערבי והשבע. אם למנהיגי המערב כל כך אכפת מהאמזונס, למה טראמפ הוא היחיד שהציע עזרה?
יואב זהבי
24 באוגוסט 2019
23:06

קל מאוד להאשים את המדיניות של נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו: הוא פופוליסט, הוא שם פס על ביקורת, אין לו בעיה להתייצב למשל ביד ושם ולטעון שהמפלגה הנאצית הייתה מפלגת שמאל, וכן - הוא מנסה לקדם את הכלכלה של ברזיל על חשבון היערות. אבל הבעיה - ההתחממות הגלובלית והשריפות ביערות הגשם - קיימת עם או בלי בולסונארו. הבעיה מתחילה בעולם המערבי, המדושן, השבע - ולא בברזיל. מי שאחראית יותר מכל להתחממות הגלובלית היא החברה המערבית, הנהנתנית והתאגידית. זו שצמאה לריגושים, נוחות ומהירות בביגוד, במזון, ובתחבורה. בקיצור אתם ואני.

בימים האחרונים מנהיגים במערב דואגים להביע את דאגתם בנוגע לשריפות. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר ש"השריפות באמזונס הן משבר בין-לאומי". הם דואגים בצדק, רק שמשום מה אף לא אחד מהם טרח להציע לברזיל עזרה בכיבוי השריפות. זאת אפילו אחרי שבולסונארו הודה שאין לו מספיק משאבים כדי להילחם באש. סליחה, היה אחד שכן הציע: קוראים לו דונלד טראמפ. לא מרקל, לא מקרון. אף אחד לא הציע סיוע לברזיל נכון לשעה זו פרט לדונלד טראמפ. מה הם כן עשו? התלוננו ובכו כמו שאנחנו עושים כאן ובפייסבוק.


אם האמזונס כל כך חשוב למדינות המערב, אנא מהם שיתגייסו למענו ויתקנו את הנזק שהן - כן, הן יותר מכולם - גרמו לכדור הארץ. וזה כמובן לא נגמר באמזונס, זה קורה כל הזמן. פשוט שריפות מצטלמות נורא יפה.