מטוס של ממשלת איראן, אילוסטרציה

משרד החוץ האיראני מאשר: זריף בביקור פתע בוועידת ה־G7

שר החוץ הגיע לפסגה בעקבות הבנות בין נשיא ארה"ב טראמפ למקבילו הצרפתי מקרון. במסגרתן, איראן תדרש לעמוד בהסכם הגרעין בתמורה לביטול חלק מהעיצומים האמריקניים נגדה. זאת כדי להפחית את המתיחות במפרץ הפרסי
בן יניב ועמיחי שטיין
25 באוגוסט 2019
16:52
עודכן ב 17:59

ועידת ה־G7: משרד החוץ האיראני אישר היום (ראשון) כי שר החוץ מוחמד זריף הגיע לביקור פתע בוועידה. לפי דיווח של עיתונאי איראני, זאת לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון הגיעו "להבנות מסוימות" בנושא איראן. לדברי משרד החוץ, זריף לא ינהל משא ומתן עם המשלחת האמריקנית. טראמפ סירב להגיב לדיווח. על פי גורם בארמון האליזה, זריף צפוי להיפגש עם מקרון ולדון באפשרות להפחתת ההסלמה עם ארצות הברית. על פי עיתון הגרדיאן הבריטי, כבר אמש מנהיגי ה־G7 עודכנו על ידי נשיא צרפת על הגעתו של זריף היום.

הגעת שר החוץ האיראני נועדה כדי להנמיך את המתיחות באזור המפרץ הפרסי. מקרון הציע כי ארצות הברית תבטל חלק מהעיצומים נגד המשטר בטהרן, בתמורה, המשטר האיראני יחזור למלא את מחויבותיו על פי הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות ואיראן בשנת 2015.

אתמול נפגשו טראמפ ומקרון בפסגה בארוחה חגיגית בשולי הוועידה המתקיימת בעיירה ביאריץ בדרום מערב צרפת. השניים דנו בשורת נושאים, ביניהם האיום האיראני ועניינים כלכליים. טראמפ צייץ בטוויטר כי פגישתו עם מקרון הייתה הטובה ביותר בין השניים, והושגה בה התקדמות של ממש.

לדברי עוזריו של מקרון, הושגו "כמה מרכיבים של הסכמה", למשל בנושא האיראני. לדבריהם, טראמפ אמר שהוא אינו מחפש עימות עם איראן אלא רוצה לעשות איתה עסקה. הם הוסיפו שהוא לא פסל את האפשרות שיתאפשר לאיראן למכור כמות מוגבלת של נפט. מנגד, מקורביו של טראמפ אמרו שהוא כועס על מקרון שהוא מבזבז את הפסגה על נושאים לא חשובים כמו האקלים, במקום לדון בנושאים הכלכליים הבוערים.

כמו כן השניים דנו גם בכוונת פריז להטיל מס של 3% על הכנסות של חברות הטכנולוגיה האמריקניות ממתן שירותים דיגיטליים לתושבי צרפת. שר האוצר האמריקני הבהיר לצרפתים כי ההחלטה תיבחן, ואפשר שהנשיא טראמפ יגיב על החלטת פאריס בהטלת מכסים על מוצרים צרפתים.