צילום: משה שי, פלאש 90
גבול ישראל-סוריה

גורם ביטחוני: חשש שהאירועים בצפון יובילו להסלמה כוללת

כוננות גבוהה במערכת הביטחון בעקבות המתיחות בצפון ובדרום. לפי ההערכות, איראן ושלוחותיה יחפשו דרך לפגוע בישראל. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על הורדת חצי מכמות העברת הדלקים לתחנת הכוח ברצועת עזה עד להודעה חדשה. ליברמן: יורים באמצע פסטיבל לכיוון של 4,000 אנשים, אני לא זוכר עוד השפלה כזאת
כרמלה מנשה
26 באוגוסט 2019
07:56

במערכת הביטחון שוררת היום (שני) כוננות ודריכות גבוהות בעקבות האירועים האחרונים בלבנון, בסוריה וברצועת עזה. גורם ביטחוני אומר שהחשש הוא שהאירועים בצפון יגבירו את הפעילות בגזרות אחרות – ועלולות לגרום להסלמה כוללת. לפי ההערכות, איראן ושלוחותיה יחפשו דרך לפגוע בישראל או ביעדים אחרים שלה בעולם.

בעקבות האירועים הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע הבוקר בעקבות הירי מעזה על הורדת חצי מכמות העברת הדלקים לתחנת הכוח ברצועת עזה דרך מעבר כרם שלום עד להודעה חדשה. דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, התייחס להלחטה ואמר כי "ישראל תישא בתוצאות". אל-קאנוע גם קרא למתווכים להתערב כדי לעצור את הפגיעה בעזה כיוון שהצמצום סותר את ההבנות עם ישראל. 

לדברי דובר חמאס מדובר ב"עונש קלקטיבי המפר את כל החוקים הבינלאומיים". מוקדם יותר הודיע הדובר שארגון הטרור לא ירה את הרקטות אמש: "מדובר בתירוצים כדי להמשיך את התוקפנות נגד עזה". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

חבר הקבינט השר יואב גלנט התייחס בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב למתיחות ואמר לאריה גולן כי הוא מתייחס לאיומי האויב ברצינות: "אנחנו לא נקבל הפרה של השקט בדרום וכאשר יהיה צורך אנחנו נפעל ונפעל בעוצמה גדולה. יחד עם זה, מלחמה זו האפשרות האחרונה ולכן לפני שמגיעים לסיטואציה הזאת צריך למצות את כל האפשרויות. אנחנו מפעילים את הכוח באופן מידתי. אסור להיות פזיזים, אנחנו נקבע את העיתוי ואת התנאים". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן התייחס גם הוא לנושא, ומתח ביקורת בכאן רשת ב על הפרת מדיניות העמימות: "כל הדברת, וכל היח"צנות, כל מסע ההתרברבות מיותר לגמרי. זו פטפטת מיותרת שאין לה מקום שהיא למעשה יוצרת עוד לחץ על הצד השני להגיב". הוא הוסיף כי "יצרנו במו ידינו ממש ברית בין רצועת עזה לבין חיזבאללה והאיראנים". על חילוי האש בדרום אמר ליברמן כי מדובר בהשפלה למדינת ישראל:"יורים באמצע פסטיבל לכיוון של 4,000 אנשים, אני לא זוכר עוד השפלה כזאת".

לפנות בוקר דיווחו כלי תקשורת בלבנון שחיל האוויר הישראלי תקף בסיס צבאי של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין בבקעת הלבנון, באזור הגבול עם סוריה. לפי הדיווחים אנשי הארגון ניסו לירות לעבר כלי הטיס שביצעו את התקיפה. אחד מאנשי הארגון אמר לעיתון "א-נהאר" שלא היו נפגעים באירוע ונגרם נזק רב.

בד בבד, צה"ל תקף הלילה כמה יעדי טרור במתחם צבאי של חמאס בצפון רצועת עזה. זאת בתגובה לירי הרקטות לשטח ישראל אמש. המטרות שהותקפו - משרדו של מפקד גדוד בארגון הטרור. שתיים מהרקטות ששוגרו אתמול לעבר ישראל יורטו על ידי כיפת ברזל ואחת נפלה בשטח פתוח באזור שדרות. לא היו נפגעים מנפילת הרקטה, אך בניין בלתי מאוכלס נפגע כתוצאה משברי טיל של כיפת ברזל. 


ביום ראשון לפנות בוקר חדרו שני מלט"ים ללבנון, אחד מכלי הטייס נפל והשני התפוצץ באוויר באזור רובע דאחיה שבביירות. צבא לבנון אישר כי נזק רב נגרם באירוע. אמש האשים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאומו את ישראל בפיצוץ הרחפנים בביירות ואיים כי מעתה יגיב לכל חדירה משטח לבנון.