הלוויית אבו עלי א-דבי, מפקד השטח של המיליציות השיע

בעיראק מאשימים את ישראל בתקיפה בגבול סוריה: "מדובר בהכרזת מלחמה"

מפקד השטח שחוסל בתקיפה בגבול עיראק-סוריה הובא לקבורה בליווי מפקדים ופעילים במיליציות השיעיות • גם בחזית העממית מאשימים את ישראל בתקיפת עמדותיהם הלילה בלבנון אך מסתפקים באיום רופף: "זו מלחמה מסובכת"
רועי קייס, משה ברקוביץ' ושמעון מיג'אן
26 באוגוסט 2019
11:06

אחרי הדיווח הלבנוני אתמול שלפיו כלי טיס בלתי מאוישים ישראליים תקפו שני כלי רכב של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות באזור אל-קאים שבגבול בין עיראק לסוריה - העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" מדווח הבוקר (שני) כי אחת המשאיות שהותקפו כללה אמצעי לחימה ותחמושת. במשאית השנייה שהותקפה ישב, על פי הדיווח, אבו עלי א-דבי, מפקד השטח שהוגדר כאחראי על הסיוע הלוגיסטי. היום הוא לקבורה בליווי מפקדים ופעילים במיליציות השיעיות הפרו-איראניות. אחת המיליציות, "עסאא'ב אהל אל־חק", טענה אתמול כי תשעה מאנשיה נהרגו בתקיפה שהם מייחסים לישראל, בהם מפקד השטח, במקביל לנאומו של נסראללה בלבנון.


קואליציית "אל-פתח" בפרלמנט העיראקי, המזוהה עם המיליציות, הודיעה כי בבגדאד שומרים את הזכות להגיב על התקיפה הישראלית ומטילים את האחריות המלאה על ארצות הברית. בהודעה שפורסמה נאמר כי מדובר ב"הכרזת מלחמה" נגד עיראק, העם העיראקי והריבונות העיראקית. במקביל, ועדת ההגנה והביטחון בפרלמנט העיראקי קראה לערוך ישיבות חירום של הממשלה והפרלמנט כדי לדון בהשלכות של התקיפות הישראליות, לכאורה, וקראה לתת אור ירוק למיליציות לפגוע במל"טים שתוקפים את בסיסיהן.

דובר הממשלה האיראנית אמר היום כי הם תומכים בכל תגובה של חיזבאללה ומדינות האזור כנגד "התוקפנות הישראלית" וכי על ישראל לשלם את המחיר התוקפנות שלה על מדינות האזור. "ישראל צריכה להבין את העונשים על תקיפותיה. לעיראק, סוריה וחיזבאללה זכות להגנה עצמית", אמר.

החזית העממית בלבנון: "על הישראלים תמיד לצפות לתגובות"

גם בארגונו של אחמד ג'יבריל, החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית, מאשימים הבוקר את ישראל בתקיפת עמדותיהם הלילה בבקעת הלבנון. בכיר הארגון, אנוואר רג'א, היושב בדמשק, אמר לערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" כי התקיפה נגדם הלילה היא ניסיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר מסרים לסוריה, איראן וחיזבאללה, שלפיהם ידו ארוכה. "יש ניסיון לתת אשליה לתושבים בישראל שנתניהו, שנמצא בפתחן של בחירות, יגביר את תחושת הביטחון המדומה שלהם", אמר רג'א. "על הישראלים תמיד לצפות לתגובות. אני לא מדבר על תגובה ישירה".


לדברי בכיר החזית העממית, "אנחנו בעיצומה של מלחמה רחבת היקף. יש אנשים שתמיד רוצים תגובה מידית וישירה. זו מלחמה מסובכת. לכל הפחות אנחנו נמצאים בחזית אחת עם התגובה שדיבר עליה אתמול מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה".

בלילה שבין שבת לראשון סיכל צה"ל ניסיון פיגוע של כוח קודס בסוריה, שעות לפני שתוכנן להתבצע. חיל האוויר תקף מבנה של הכוח האיראני בכפר עקרבה שבאזור דמשק. באופן חריג נטל צה"ל אחריות על תקיפה זו של הכוח שתכנן לפגוע במטרות בצפון הארץ באמצעות רחפנים תוקפים. בצה"ל עקבו אחר ההכנות לפיגוע מצד המיליציה, ושיבשו את הכוונות להוציא אותו לפועל כבר ביום חמישי. "צה"ל רואה באיראן ובמשטר הסורי אחראים ישירים לניסיון הפיגוע שסוכל", הבהיר דובר צה"ל לאחר התקיפה.