טיול שורשים

טיול שורשים | מדריך למטייל בריגה

הצצה לאתרים בהם ביקרו מוקי ואביו בטיול השורשים שלהם בבירת לטביה
מערכת כאן
15 בספטמבר 2019
17:26

נהר הדווינה זורם במזרח אירופה לאורך יותר מאלף קילומטר. הוא מתחיל במחוז טבר ברוסיה, עובר דרך בלארוס, וממשיך עד מערב לטביה, שם הוא חוצה לשניים את העיר ריגה ונשפך לים הבלטי במפרץ ריגה. העיר ששוכנת משני צידי הנהר הפכה לבירת לטביה לפני בדיוק מאה שנה, בתום מלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן הייתה לטביה חלק מברית המועצות, וב-1991 קיבלה המדינה מחדש את עצמאותה, וריגה הוכרזה שוב כבירתה.

ריגה היא העיר הגדולה במשולש המדינות הבלטיות (שכולל גם את ליטא ואסטוניה), וכיום מתגוררים בה כ-700 אלף איש (ויותר ממיליון במטרופולין כולו). העיר העתיקה של ריגה הוכרזה ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, ופיתוחה הכלכלי הואץ לאחר צירופה של לטביה לאיחוד האירופי ב-2004.

הקהילה היהודית בריגה החלה להתפתח במאה ה-16, ובסוף המאה ה-19 היוו היהודים כ-6% מאוכלוסיית העיר, בה פעלו בתי כנסת רבים וגם ארגוני משכילים וגימנסיה יהודית. שורשיה של תנועת בית"ר נטועים אף הם בריגה, שם הוקמה התנועה בעקבות נאומו של זאב ז'בוטינסקי בעיר ב-1923. בתחילת מלחמת העולם השנייה נכבשה העיר ע"י הצבא האדום, אך לאחר מכן כבשו אותה הנאצים וריכזו את היהודים בגטו ריגה.

ב-4 ביולי 1941 הציתו הנאצים בית כנסת בעיר על מתפלליו, ולאחר מכן החליטו לגרש את יהודי גרמניה לשטחים שנכבשו בברית המועצות. בנובמבר 1941, כדי לפנות מקום ליהודי גרמניה, נרצחו ביער רומבולה יותר מ-25 אלף מיהודי הגטו. היהודים שנשלחו לריגה משטחי הרייך בנו שני מחנות ריכוז בסמוך לעיר, וכ-4000 מיהודי ריגה שנותרו בחיים הקימו מחתרת שהייתה בקשר עם פרטיזנים, עד שנחשפה וחוסלה ביוני 1943. בחודשים שלאחר מכן חוסלו גטאות ריגה, ורוב תושביהם נרצחו.

בתום המלחמה חזרו כעשרת אלפים מיהודי ריגה לעיר, וביניהם בני משפחת נייבורגר, לימים ניב. הזמר מוקי (דני ניב) יצא עם אביו ועם בנו לטיול שורשים בריגה, במהלכו הוא נחשף לסיפור המשפחתי של אב שנולד בשלהי מלחמת העולם השנייה, וגדל תחת שלטון קומוניסטי. מסע מרגש, המגולל סיפור משפחתי, של דור שלם שגדל בצל המלחמה. הנה כמה מהאתרים בהם ביקרו:

מוזיאון הגטו
זהו אחד מתוך כמה מוזיאונים יהודים בעיר הקשורים לשואה, שהוקם על ידי הרב מנחם ברקן, בנו של רב הקהילה בעבר. במוזיאון יש ארכיון מקומי המתעד את השלטון הנאצי והסובייטי מעיניהם של חברי הקהילה היהודית, ובו מונצחים שמותיהם של כל יהודי ריגה שנרצחו בשואה.

לכתובת האתר

Krišjāņa Barona iela
השכונה בה גדל לב, אביו של מוקי, ושם עבד בבית הקולנוע הישן, הייתה בעבר שכונה קשה אך היום היא שוכנת בלב אזור תיירותי והיפסטרי.

לכתובת האתר

העיר העתיקה
הרובע הקדום של ריגה, שהוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, מכיל שרידים רבים מלפני מאות שנים, וכן כנסיות חשובות רבות ואתרים שמושכים לעיר תיירים רבים. בכיכר ששוכנת בפינה הדרום-מזרחית של הרובע שוכן בית העירייה, ומצידו השני בית הגילדות של שחורי הראש, שהוקם במאה ה-14 ע"י גילדת הסוחרים בעיר. סמטאות העיר העתיקה סגורות לכלי רכב, ומצפון לבית העירייה תוכלו למצוא גם את הקתדרלה הגדולה של ריגה ואת המבצר של ריגה, המשמש כיום כמשכנו של נשיא לטביה. ממזרח תוכלו למצוא את בניין הפרלמנט ולצידו את קתדרלת סנט. ג'יימס.

לכתובת האתר

בית הקברות היהודי
בית הקברות העתיק של יהודי ריגה, השוכן במזרח העיר.

לכתובת האתר

יער רומבולה
אתר ההנצחה לכ-25,000 מיהודי ריגה שנרצחו בטבח יער רומבולה היה בין הבודדים שהנציחו את קורבנות השואה בשטחי ברית המועצות, מאז שהצליחה הקהילה היהודית בעיר להקים שם אנדרטה ב-1962, אך הסובייטים התעקשו להדגיש בה את כל קורבנות הפאשיזם, על אף שרק יהודים נרצחו שם. רק לאחר פירוק המעצמה הסובייטית בתחילת שנות ה-90 הפך האתר למוכר יותר, ונסללה הדרך להנצחת הקורבנות היהודים.

לכתובת האתר

שרידי בית הכנסת הגדול
בית הכנסת הקוראלי נשרף על יושביו בערב שבת, 4 ביולי 1941, על ידי הנאצים, וכיום עומדת במקום אנדרטה לזכר 400 הקורבנות היהודים שנשרפו בחיים בזמן התפילה.

לכתובת האתר

בית הכנסת החדש
המרכז היהודי החדש בעיר העתיקה של ריגה שוכן במבנה מפואר ומכיל את ההיסטוריה של הקהילה היהודית בעיר, מאז ועד היום.

לכתובת האתר

שוק לידו
השוק המרכזי של ריגה קיים כבר עשרות שנים, והוא בין השווקים הגדולים והעתיקים של ריגה. הוא כולל חמישה מבנים שונים ושוק אוכל מקורה בו מציגים האיכרים דוכנים של תוצרת מקומית, החל מבשר, דגים וגבינות ועד מאפים ואלכוהול.

לכתובת האתר

יורומלה
העיירה הקטנה יורומלה, השוכנת בסמוך לריגה על חוף הים הבלטי, משמשת כעיירת נופש. כאן היו נערכות קייטנות הקיץ של הנוער הסובייטי, ולכאן מגיעים כיום תושבי ריגה לחופשת הקיץ.

לכתובת האתר