עמנואל מקרון ודונלד טראמפ, הערב
צילום: אי-פי

טראמפ: סיכוי טוב מאוד שאפגש עם רוחאני

מקרון אמר לרוחאני שאם ייפגש עם טראמפ יש סיכוי שיגיעו להסכם משותף. טראמפ אמר בתגובה כי הוא מאמין בפוטנציאל שיש לאיראן וכי ארה"ב אינה מעוניינת שלאיראן יהיה נשק גרעיני וטילים בליסטיים
איתמר מרגלית
26 באוגוסט 2019
18:35

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר היום (שני) כי הוא מקווה שתתכנס פסגה משותפת בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני כבר בשבועות הקודמים. את הדברים אמר במסיבת עיתונאים משותפת שערך עם הנשיא טראמפ במסגרת פסגת שבע המדינות המתועשות בביאריץ. בעניין הפגישה אמר טראמפ כי "יש סיכוי טוב מאוד שניפגש".


מקרון הוסיף כי בשיחה שערך עם הנשיא רוחאני אמר לו שאם ייפגש עם טראמפ יש סיכוי שיגיעו להסכם משותף. מקרון הוסיף כי טהראן אינה צריכה להיות בעלת נשק גרעיני וכי אין לערער את היציבות באזור. מקרון אמר כי הושגו מספר תוצאות קונקרטיות בנושאים שבהם דן עם הנשיא טראמפ. לדבריו אמנם לא הושג דבר בנוגע למשבר עם איראן, אבל חלה התקדמות בצד הטכני.

בתגובה, אמר הנשיא טראמפ כי איראן כיום היא אינה אותה מדינה שהייתה לפני שהוטלו עליה עיצומים. טראמפ הוסיף כי הוא מאמין בפוטנציאל שיש לאיראן וכי ארצות הברית מעוניינת שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני וטילים בליסטיים. הוא ציין כי בנסיבות המתאימות יהיה מוכן להיפגש עם נשיא איראן רוחאני. טראמפ הוסיף שיש לו תחושות טובות לגבי הנעשה מול איראן, ושיש לו חברים איראנים רבים.

אתמול אישר משרד החוץ האיראני כי שר החוץ מוחמד זריף הגיע לביקור פתע בוועידת המדינות המתועשות בביאריץ. הגעת שר החוץ האיראני נועדה להנמיך את המתיחות באזור המפרץ הפרסי. מקרון הציע כי ארה"ב תבטל חלק מהעיצומים נגד המשטר בטהראן, בתמורה, המשטר האיראני יחזור למלא את מחויבותו על פי הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות ואיראן בשנת 2015.