התקיפה בלבנון

בכיר איראני מאיים: התגובה נגד ישראל תהיה מטלטלת

סגן נשיא ארה"ב בשיחה עם נתניהו: תומכים בזכות ישראל להגן על עצמה. יועצו של יו"ר הפרלמנט האיראני לעניינים בינלאומיים - "הציונים ישלמו על התקיפה בלבנון"
רועי קייס
26 באוגוסט 2019
22:58

יועצו של יו"ר הפרלמנט האיראני לעניינים בינלאומיים, אמיר עבד א־להיאן, שמקורב למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, איים הלילה (שני) בציוץ על ישראל בעקבות התקיפות האחרונות: "האגרסיביות התל אביבית בביירות הייתה טעות ענקית של נתניהו. על ישראל לצפות לתגובה מטלטלת. אין ספק שהציונים ישלמו מחיר ענק על האגרסיביות שלהם בלבנון, סוריה ועיראק. המשוואה עומדת להשתנות".


במקביל, גם הנהגת עיראק גינתה את התקיפות האוויריות על יעדים של המיליציות השיעיות במדינה ורואה בהן התקפה על ריבונותה של עיראק. בהודעה שפרסמו הנשיא ברהם סאלח וראש הממשלה עאדל עבד אל־מהדי, קראו השניים לעם העיראקי לאחד את שורותיו. בתוך כך, איש הדת השיעי הבולט בעיראק מוקתדא א־סדר קורא לממשלה בבגדאד לחקור בהקדם את הנושא.

הוא הוסיף כי אם יימצא שישראל עומדת מאחורי התקיפות יהיה על עיראק להתאזר בסבלנות ולהימנע מלקבל החלטות על דעת עצמה אף שמדובר במעשים שאין להשלים עמם. המטיף השיעי הוסיף כי המשחק בעיראק גדול על הציונים והם יודעים שהוא עלול להביא לסופם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא מוקדם יותר הערב לקהילה הבין־לאומית לעצור את הניסיונות של איראן להוציא אל הפועל מתקפות טרור רצחניות נגד ישראל. בהודעה מצולמת שפרסם נתניהו אמר כי איראן פועלת בחזית רחבה כדי לממש את ההתקפות האלה, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה בכל דרך שתידרש.

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס שוחח בטלפון עם ראש הממשלה ואמר כי וושינגטון תומכת לחלוטין בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני איומים ממשמשים ובאים. בחדשות הערב בכאן 11 דווח הערב כי כוחות צה"ל פרוסים בגבול הצפון בכוננות גבוהה מאוד מחשש שחיזבאללה יממש את איומו להגיב על הריגת שניים מאנשיו בתקיפת ישראל בסוריה שלשום. בישראל מעריכים שיהיה ניסיון לפגוע ביעדים צבאיים בצפון.