שביתה?
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

יו"ר ארגון המורים: "הממסד רוצה אותנו כעובדי כפייה תחת צווים"

בדיון בבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה לארגון המורים ביקשו השופטים מהצדדים להסכים להסרת איומי השביתה בתמורה להתחלת המשא ומתן על הדרישות
שירה הדס נקר ולירן כוג'הינוף
27 באוגוסט 2019
10:50

האיומים שלא לפתוח את שנת הלימודים: בבית הדין הארצי בירושלים התנהל הבוקר (שלישי) דיון בבקשת השלטון המקומי להוציא צווי מניעה נגד יו"ר ארגון המורים רן ארז והארגון עצמו בנוגע לשביתה ב-1 בספטמבר. זאת לאחר שהשיחות בין הסתדרות המורים למשרד האוצר הגיעו למבוי סתום, ובמשרדי האוצר והחינוך החלו להכין את הבקשות להוצאת צווי מניעה למורים. השופטים ביקשו מהצדדים להסכים שאם יתחיל משא ומתן על הדרישות, הם יסירו את איומי השביתה. לדברי הפרקליטות בדיון, הארגון לא הגיש תוכנית איפה צריך לשפר ולהקים פינות עבודה והעלו את שאלת הקמת צוות ייעודי לכך.

בפתח הדיון אמר ארז כי "המאבק הזה הוא מאבק של שכירים נגד הממסד, נגד המעסיקים. ברור שהמעסיקים רוצים אותנו כעובדי כפייה תחת צווים וכדומה. במקום לפתור בעיות הם מעדיפים צווים ולטאטא הכל מתחת לשטיח. העובדים הם חלשים והמעסיקים רוצים לנצל את כוחם".

יו"ר ארגון המורים הוסיף כי הוא "מצפה שבית הדין ארצי לעבודה ידון דיון ענייני ולא יהיה מושפע מכל מי שמחכים לחגיגות 1 בספטמבר". לדבריו, "הם צריכים להבין שארבע שנים של הידברות לא עזרו כי האוצר, החינוך והשלטון המקומי יודעים שבית המשפט ייתן להם גיבוי כדי שלא תהיה שביתה. לכן אין להן שום מוטיבציה לפתור בעיות. אנחנו מבקשים דברים שלא עולים כסף, אבל הם לא רוצים לתת לעובדים שום דבר ומשתמשים בבית הדין לעבודה ככלי שנותן להם את הגיבוי הזה".

מזכ"לית הסתדרות המורים: אם רה"מ לא יתערב - נשבות

לדברי מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, בריאיון לכאן רשת ב לקראת פגישתה עם נציגי משרד האוצר, "מי שיכול להרגיע את ההורים זה האוצר וראש הממשלה. אנחנו  מתדיינים בסוגייות הפנסיה וימי המחלה כבר שנתיים, אבל פקידי האוצר והמדינה גוררים רגליים".

בן דוד הודיעה כי המורים גם יפגינו ביום חמישי בערב, שלושה ימים לתחילת הלימודים. "למעלה מעשר שנים הסתדרות המורים לא מאיימת בשביתה, אבל אם ראש הממשלה לא יתערב, לא תהיה ברירה", איימה. "תחזירו לנו את מה שגזלתם לנו", היא קראה והסבירה: "אם המדינה הייתה משלמת לנו בדיוק את מה שהיה צריך, היא לא הייתה צריכה להוציא שקל. עשינו את כל מה שאנחנו יכולים, ניסינו הכל במשך שנתיים".